Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inregistrarea firmei la adm financiara
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inregistrarea firmei la adm financiara

ce presupune inregistrarea unei societati la administratia financiara?
Sunt taxe de platit?
Cu ce acte trebuie mers acolo?
Societatile comerciale se inregistreaza la Registrul Comertului, care transmite automat la Finante datele noii societati, nu mai trebuie inca o inregistrare si la Admin. Fin.
am dat telefon si am aflat
trebuie sa merg cu certif de inmatriculare copie, copie act identitate si cerere de la ei
albertinap a scris:

am dat telefon si am aflat
trebuie sa merg cu certif de inmatriculare copie, copie act identitate si cerere de la ei

Aceste acte sunt probabil necesare pentru ridicarea certificatului de platitor de TVA, pentru ca asa cum zicea si Lory10 mai sus nu este necesara o inregistrare la Administratia Financiara, firma fiind inscrisa automat cand le vin datele de la Registrul Comertului. Acest lucru este valabil cel putin in Bucuresti.
albertinap a scris:

am dat telefon si am aflat
trebuie sa merg cu certif de inmatriculare copie, copie act identitate si cerere de la ei

trebuie sa completezi declaratia 010.
Asta ti-au spus cei de la finante.
ghola a scris:

albertinap a scris:

am dat telefon si am aflat
trebuie sa merg cu certif de inmatriculare copie, copie act identitate si cerere de la ei

trebuie sa completezi declaratia 010.
Asta ti-au spus cei de la finante.

Ce inseamna aceasta declaratie 010?
Eu n-am auzit pana acum ca o firma sa trebuiasca sa se inregistreze la Admin. Fin. distinct de inregistrarea de la Reg. Com.