avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Reincadrarea functionarilor publici in 2011, conform ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Reincadrarea functionarilor publici in 2011, conform Legii nr. 285/2010 si Legii nr. 284/2010

Ne-ar fi de real folos daca in una din sectiunile acestui site absolut util, ati deschide un forum specializat pe subiect.
Normele metodologice de aplicare ale 284 inca nu au aparut, informatiile sunt lacunare, chiar daca MFP a pus la dispozitie un tel 021 315 90 92 Centru de informare, gandesc ca ne ati putea ajuta mult, cu indrumari.
va multumesc.
Cel mai recent răspuns: memihaela7 , utilizator 20:37, 28 Februarie 2011
Ce a fost legea 330, dar cum ori fi cu 284 si 285..
Eu personal cred ca am inteles ceva
Asteptam dezbateri., spete, etc...
Buna ziua,
la nr de telefon raspunde intradevar un functionar de la Ministerul Muncii dar, din pacate, nu putem lua de bun ce ni se spune la telefon ptr ca cele doua legi au dat deja nastere la tot felul de interpretari in institutii
am vorbit si, am reusit sa inteleg partea referitor la reincadrarea de la 1 ian 2011
, spre exemplu, un func public la nivel de primarie resedinta de judet, clasa III gr prof superior tr de salarizare 1 cu 15 % spor vechime deci gradatia 3, la 31 oct si 31 dec 2010 va fi reincadrat functionar public -referent clasa III grad prof superior fara a se mai trece treapta de salarizare (care dispare),
acestei fctii ii corespunde clasa 23 din Anexa 1 - fam ocupationala Administratie
la ea se va adauga numarul de clase succesive pentru transele de vechime, in ex meu + 7 clase
deci clasa (finala, ca sa zic asa) este 30.
2. ref la calculul drept salariale nu am reusit sa obtin informatii foarte clare
imi sunt in continuare neclare aspectele legate de modul de calcul al vechimii, suplimentul de 3 clase la politistii locali - ptr ca primaria va face asimilarea acestor functii cu caracter specific, cum se calculeaza in mod concret noul salariu de baza la care se aplica o crestere de spor vechime, la ce salariu se calculeaza orele de noapte (pentru pers contractual de paza din primarie )etc.....,
O zi buna
Despte ce supliment de 3 clase la politisti locali,vorbiti? Adica vor creste salariile la politia locala? Ca in prezent un politist local ia 6-7 mil.
Daca in Legea 330 era prevazut un spor de pana la 7% pentru politisti comunitari si daca unii au avut norocul ca ordonatorul sa il aprobe, l-au avut in 2010...daca nu..exista posibilitatea sa il aprobe si acesta este prevazut in legea 284 cu un supliment de pana la 3 clase, adica 2.5%*3...
au aparut normele de aplicare -Ordin comun 42/77/2011, in monitorul of. nr.48/19.01.2011, se exemplifica reancadrarile precum si modul de stabilire a salariilor

Alte discuții în legătură

Modificarea vechimii si a salariului unui functionar public de conducere in anul 2011 iionita_30 iionita_30 Se poate modifica salariul de baza unui functionar public de conducere in anul 2011 daca acesta implineste vechime 20 ani? (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza salariile bugetarilor dupa revenirea celor 15%? lilybelle lilybelle Buna ziua, doresc sa stiu cum se calculeaza salariile bugetarilor dupa revenirea celor 15%, mai precis, acel 15% se adauga la salariul diminuat sau la cel din ... (vezi toată discuția)
Reincadrare personal contractual conform legii nr. 284/2010? AditzuA AditzuA Daca in 2009 eram incadrat la o institutie publica pe functia de referent, gr. III, iar prin Legea 330/2009 s-a eliminat gradul III dar un articol din lege ... (vezi toată discuția)