avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... noua lege a pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

noua lege a pensiilor

Buna ziua,va rog sa ma ajutati daca se poate ,sa-mi spuneti varsta la care se poate pensiona mama mea.Precizez ca este nascuta in 06.02.1958,are 31 de ani lucrati din care 6 sunt la grupa 1 si are stagiul de cotizare de 31 de ani.Dupa vechea lege i s-a spus ca se poate pensiona incepand cu data de 06.02.2011.Acum,dupa noua legei s-a spus ca doar in 2014 se mai incadreaza.Va rog sa-mi spuneti daca asa este sau se poate pensiona mai repede.Va multumesc anticipat,va doresc o zi buna.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:07, 6 Ianuarie 2011
Dupa legea 19/2000 beneficia de o reducere de 3 ani si 7 luni din anul si luna in care isi deschidea dreptul la pensie(anexa 3).Dupa legea 263/2010 mai beneficiaza de o reducere de 1 an din 61. Asadar limita de varsta la 60 de ani,stagiul de cotizare (31 ani)fiind realizat.Anticipata partial la 56 ani,conditia de stagiu fiind de 31 de ani,fara stagiu asimilat.Pentru anticipat trebuie sa realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani,fara stagiu asimilat.
Imi cer scuze daca insist dar,are importanta sau modifica cu ceva varsta de pensionare daca mentionez ca are 10 ani lucrati la grupa a-2a(pe langa cei 6 la grupa 1)?Va multumesc.
Normal ca are importanta.Reducerea va fi de 3 ani si 6 luni din 61.Deci numai conditiile pentru limita de varsta se schimba:61 ani -3 ani si 6 luni=57 ani si 6 luni varsta pentru limita de varsta.Restul raman la fel.
Va multumesc tare mult.
Sper ca nu deranjez pe nimeni (mama mea tocmai azi a aflat de schimbarea datei de pensionare) si de suparare nu mi-a spus datele corect.Deci:are 11 ani lucrati la grupa 1 si 10 la grupa a-2a.Care este varsta de pensionare cu aceste date?Va multumesc frumos.

Alte discuții în legătură

Depunere dosar pensionare xonia09 xonia09 In cazul unei femei nascuta in martie 1958 care indeplineste criteriile de pensionare respectiv 31 ani vechime si varsta in martie 2014, in ce data trebuie ... (vezi toată discuția)
Reducerea varstei de pensionare mari29 mari29 Buna seara. Mama mea este nascuta in 22.10.1958. Angajata din oct. 1977 pana in 01.11.2009, la care probabil ca se aduna si perioada de somaj. Si-a depus ... (vezi toată discuția)
Iesirea la pensie petroimarilena petroimarilena Buna seara. Mama mea este nascuta in 22.10.1958. Anii lucrati sunt intre 1977-2009. As dori sa stiu la ce varsta poate iesi la pensie anticipat? Va multumesc ... (vezi toată discuția)