Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Depunere dosar pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Depunere dosar pensionare

In cazul unei femei nascuta in martie 1958 care indeplineste criteriile de pensionare respectiv 31 ani vechime si varsta in martie 2014, in ce data trebuie depus dosarul, dupa data cand implineste varsta sau il poate depune si la inceputul lunii martie 2014?multumesc.
Revin si cu aczul concret femeie nascuta in martie 1958 , 30 ani si 5 luni vechime , din care 22 de ani grupa a 2a de munca , in prezent lucreaza.
xonia09, utilizator
1. Pentru o femeie nascuta in martie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 22 de ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani (61 - 5 = 56 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 6 luni (30/5 + 5/6 = 35 de ani si 11 luni.

3. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 56 de ani, in martie 2014.

4. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 103
(1) Pensia se acorda la cererea persoanei indreptatite, a tutorelui sau a curatorului acesteia, a persoanei careia i s-a incredintat sau i s-a dat in plasament copilul minor, dupa caz, depusa personal ori prin mandatar desemnat prin procura speciala.

(2) Cererea de pensionare, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege, se depune, incepand cu data indeplinirii acestor conditii, la casa teritoriala de pensii competenta, in a carei raza domiciliaza persoana.

5. Asadar, incepand cu data din luna martie cand implineste 56 de ani poate depune cererea la Casa de Pensii.
Pana la aceasta varsta sa inteleg ca se incadra pentru pensia partiala anticipata?Am intrebat la casa de pensii si nu i s au adaugat la stagiu de cotizare cei 5 ani si 6 luni.Ni s a spus ca are doar 30 ani si 5 luni si ca tb sa mai munceasca pana cand va face 31 ani.Cui trebuie sa ne adresam?

Pana la aceasta varsta sa inteleg ca se incadra pentru pensia partiala anticipata?Am intrebat la casa de pensii si nu i s au adaugat la stagiu de cotizare cei 5 ani si 6 luni.Ni s a spus ca are doar 30 ani si 5 luni si ca tb sa mai munceasca pana cand va face 31 ani.Cui trebuie sa ne adresam?daca se reduce varsta de pensionare inseamna ca nu se mai adauga anii de munk?adik din ce ati scris dvs " Pentru cei 22 de ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani (61 - 5 = 56 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 6 luni (30/5 + 5/6 = 35 de ani si 11 luni." se aplica una sau alta nu ambele?adik dc se reduce varsta standard de pensionare nu se mai adauga la stagiul de cotizare cei 5 ani si 6 luni?

Daca grupa de munca nu e trecuta in carnetul de munca trebuie sa aduceti o adeverinta intocmita conform reglementarilor legale in vigoare. Daca gr. e trecuta in carnetul de munca i se va calcula si se va adauga la vechime,3 luni la anul de grupa, adica 5 ani si 6 luni, cum v-a spus domnul Tudor Valeriu si se reduce si varsta de pensionare
1. Raspunsurile le primiti in functie de corectitudinea datelor pe care le prezentati dvs.

2. - In mesajul initial ati spus ca are o vechime in munca de 31 de ani, acum spuneti ca are 30 de ani si 5 luni.
- Si in aceste conditii raspunsul meu ramane valabil daca are acte in regula pentru anii lucrati in grupe superioare de munca.

3. Poate beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 56 de ani, daca are un stagiu de cotizare de 39 de ani.

4. Poate beneficia de pensie anticipata partiala, la varsta de 56 de ani, daca are un stagiu de cotizare de 31 de ani.

5. Verificati din nou, conform carnetului de munca, stagiul de cotizare, poate au dreptate, sau, nu cei de la Casa de Pensii.

6. In cazul unei perioade lucrate in grupe superioare de munca se procedeaza, simultan, si la reducerea varstei standard de pensionare si la majorarea stagiului de cotizare.