Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa II de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa II de munca

ce reducere la pensie are o persoana care are o vechime totala in munca de 31 ani din care in grupa II de munca este de 11 ani,6 luni ?
Pentru 11 ani de grupa a II-a,reducerea varstei standard de pensionare este de 2 ani. Conditia pentru a beneficia de aceasta reducere este realizarea stagiului complet de cotizare.
popesculili2003:
Spuneti si luna si anul nasterii (banuiesc ca sunteti femeie) pentru un raspuns complet si care sa va fie de folos.
persoana este nascuta in luna august 1958
Pensie pt.limita de varsta in octombrie 2017,la 59 ani si 2 luni,stagiu complet de cotizare 31 ani si 2 luni.Pensie anticipata la implinirea varstei de 56 ani si 2 luni,in octombie octombrie 2014.Penalizare 0,75% pt fiecare luna de anticipare(3x12=36x0,75=27%)
1. Pentru o femeie nascuta in august 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 11 de ani si 6 luni lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 9 luni.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 2 luni, in octombrie 2017;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 2 luni, in octombrie 2014 (diminuarea pensie este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare, in cazul dvs. va fi de 36 de luni x 0,75%).

4. In august 2017 pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.