Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot beneficia de pensie anticipata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot beneficia de pensie anticipata?

Sunt nascuta la 1.11.1958, am studii superioare de 5 ani, lucrez neintrerupt din august 1982 , am 8 ani grupa a II-a si doresc sa stiu cand ma pot pensiona anticipat conform noii legi a pensiilor.
Va multumesc.
Pentru 01.11.1958 -femeie data standard de iesire la pensie este 01.02.2020, iar stagiul standard este de 31 ani si 3 luni.
Pentru pensie anticipata partial (cu penalizare) se poate iesi cu 5 ani mai devreme (la 01.02.2015), daca este realizat stagiul standard de min.31 ani si 3 luni.
Pentru cei 8 ani de grupa a II-a, daca sunt completi si 100%, se da o reducere de 1 an si 6 luni pentru pensie la limita de varsta (01.08.2018), iar procentul de penalizare a pensiei anticipate partiala va fi mai mic (nu se penalizeaza cele 18 luni de reducere).
Viorel_Lucaciu, utilizator
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 8 ani lucrati in gr.a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani.

3. Asadar puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 9 luni, in august 2018;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 3 luni, in februarie 2015 (pentru cei 3 ani si 6 luni de anicipare pensia va fi diminuata cu 31,5%).

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 3 luni, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 de ani si 3 luni.

5. Perioada in care ati urmat cursurile facultatii este perioada asimilata stagiului de cotizare si se valorifica numai in cazul pensiei pentru limita de varsta.