Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

La ce varsta poate beneficia de pensie o persoana de sex feminin nascuta la 17.03.1958 , vechime efectiva 34 ani , din care 14 ani grupa a-II-a ?
Dar anticipata , cat la suta penalizare ?
1. Pentru o femeie nascuta in martie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 14 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani (61 - 3 = 58 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 6 luni (34/0 + 3/6 = 37 de ani si 6 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani, in martie 2016;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani, in martie 2014.

4. - In cazul pensiei anticipate partiale diminuarea este de 0,75% pentru fiecare luna de diminuare.
- Daca solicitati pensie anticipata partiala incepand cu data de 17.03.2014, pentru cele 24 de luni de anticipare diminuarea pensiei va fi de 24 x 0,75% = 18%.
- La data de 17.03.2016 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea (veti primi o noua decizie de pensie pentru limita de varsta).
Multumesc pentru informatie .