Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculul pensiei de drept
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculul pensiei de drept

Buna ziua. Am si eu o mare nelamurire, tinand cont de faptul ca la noi in oras sa primesti raspunsuri la astfel de intrebari este o adevarata provocare. M-am nascut pe data de 23.03.1958 (gen feminin) si am 34 de ani vechime in munca. Dintre acestia, 21 de ani sunt lucrati in cadrul grupei a II-a de munca. As dori si eu sa aflu cand pot sa ies la pensie de drept? Nu vreau sa ies la pensie anticipata, ci de drept, dupa actualele reglementari. Va multumesc.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:

-Limita de varsta la 56 de ani si 6 luni.
-Reducerea varstei standard 61 de ani,cu 4 ani si 6 luni.
1. Toate pensionarile sunt de drept, banuiesc ca va referiti la pensia pentru limita de varsta.

2. Pentru o femeie nascuta in martie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru cei 21 de ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni (61/0 - 4/6 = 56 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiu de cotizare 5 ani si 3 luni (34/0 + 5/3 = 39 de ani si 3 luni).

4. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 56 de ani si 6 luni, in septembrie 2014.
Buna ziua,
Ma numesc Larisa am 56 ani ,si as dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat?
Am 25 ani lucrati din care 10 ani in grupa II .
Va multumesc foarte mult!
Precizati,luna si anul nasterii.