avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala si pensie pentru limita de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala si pensie pentru limita de varsta

ma numesc felicia sunt nascuta in 1958 11 12 ,am 34 ani de munca ,dorec foarte mult sa ies la pensie ,anticipat si apoi la drept ,desi ca am grupa a 2 ,am lucrat 10 ani la fabrica de tigari. cred ca 3 ani imi revin de la grupa a 2.a. va rog sa ma lamuriti ,prin raspunsul dumneavoastra.multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:18, 28 Noiembrie 2013
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 10 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani (61/3 - 2/0 = 59 de ani si 3 luni);
- se adauga la stagiuld e cotizare 2 ani si 6 luni (34/0 + 2/6 = 36 de ani si 6 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 59 de ani si 3 luni, in februarie 2018;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 3 luni, in februarie 2015.

4. Ati putea solicita si pensie anticipata (fara diminuare) la 56 de ani si 3 luni, in februarie 2015, daca atunci ati avea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 3 luni (va mai lipsesc 2 ani si 9 luni).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata feierana42 feierana42 numele meu este feier ana nascuta in 1958 octombrie 12,si as dori sa stiu cand pot iesi in pensie anticipata si perioada lucrata in strainatate - italia -cum ... (vezi toată discuția)
Legea 380 GABRIELA2014 GABRIELA2014 Buna seara, Am 7 ani si 11 luni grupa I. Va rog sa-mi spuneti cu cat se reduce varsta standard de pensionare. Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? brezaloi brezaloi buna ziua .as dori sa stiu cand se poate pensiona mama.are un stagiu complet de cotizare de 35 ani ,din care 23 de ani in grupa 2,5 ani asistent social,8ani ... (vezi toată discuția)