Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 380
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 380

Buna seara,
Am 7 ani si 11 luni grupa I. Va rog sa-mi spuneti cu cat se reduce varsta standard de pensionare.

Va multumesc anticipat
3 ani si 6 luni,daca este indeplinita conditia de stagiu complet.
Spuneti luna si anul nasterii dvs. si care este vechime in munca.
Am 31 de ani de munca si sunt nascuta in februarie 1958.
Va multumesc anticipat.
Facultatea cand se considera vechime?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Numai facultatea efectuata la cursuri de zi este considerata stagiu de cotizare asimilat la pensie.

Articolul 49 din Legea 263/2010 :
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;