avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 380
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 380

Buna seara,
Am 7 ani si 11 luni grupa I. Va rog sa-mi spuneti cu cat se reduce varsta standard de pensionare.

Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:00, 8 Iunie 2014
3 ani si 6 luni,daca este indeplinita conditia de stagiu complet.
Spuneti luna si anul nasterii dvs. si care este vechime in munca.
Am 31 de ani de munca si sunt nascuta in februarie 1958.
Va multumesc anticipat.
Facultatea cand se considera vechime?




Ultima modificare: Duminică, 8 Iunie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Numai facultatea efectuata la cursuri de zi este considerata stagiu de cotizare asimilat la pensie.

Articolul 49 din Legea 263/2010 :
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
a) a beneficiat de pensie de invaliditate;
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;
...

Alte discuții în legătură

Cand pot beneficia de pensie anticipata? bucuririna bucuririna Sunt nascuta la 1.11.1958, am studii superioare de 5 ani, lucrez neintrerupt din august 1982 , am 8 ani grupa a II-a si doresc sa stiu cand ma pot pensiona ... (vezi toată discuția)
In ce conditii pot iesi la pensie? zohnermariana zohnermariana Sunt nascuta in 9 august 1958 si am o vechime in campul muncii de 29 de ani si 4 luni.Cand pot solicita iesirea la pensie anticipata sau la limita de ... (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata Florenta30 Florenta30 va rog sa-mi spuneti daca am dreptul la pensie anticipata ( la 30.11.2014)avand in vedere urmatoarele date : data nasterii 30.09.1958, data activitatii ... (vezi toată discuția)