Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general registrul de inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

registrul de inventar

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti ce se scrie concret in registrul de inventar la o intreprindere individuala?
Se intocmeste si proces verbal cu banii?
Buna ziua.
In registrul inventar se trec toate bunurile si drepturile necesare desfasurarii activitatii .

Daca va referiti la Registrul - inventar (cod 14-1-2/a) prevazut de Ordinul MFP nr. 1040/2004, acesta serveste ca document de inregistrare a bunurilor achizitionate sau realizate, pe baza documentelor justificative.
Mai exista un Registrul - inventar (cod14-1-2) prevazut de Ordinul MFP nr. 3512/2008 in care se inregistreaza rezultatele inventarierii anuale conform Ordinul nr. 2861/2009.
Multumesc pentru raspuns.
Am registru de inventar(cod14-1-2) in care scriu valoarea inventarului faptic, valoarea obiectelor de inventar si valoarea mijloacelr fixe?
Buna seara,

Registrul de inventar se completeaza odata pe an, dupa ce efectuati inventarierea anuala a stocurilor. Se vor trece conturile de: Mijloace fixe, obiecte de inventar, stocuri (marfuri, materiale auziliare, marfuri la terti, produse etc), furnizori, clienti, casa, banca cu valorile pe care le stabiliti va valori inventariate. se vor trece pe prima coloana valorile scriptice (din balanta) si pe cealalta valorile faptice (rezultatele inventarierii), diferentele se vor trece pe ultima coloana cu explicatii in coloana de cauze (observatii).