avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Certificat de performanta energetica a cladirii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Certificat de performanta energetica a cladirii

Am cumparat un apartament intr-un CARTIER REZIDENTIAL "nou" numit
RASARIT DE SOARE (langa Auchan Titan) care sa dat in folosinta in noi.2009..
Imi mai trebuie la inchiriere un astfel de certificat ?
Cel mai recent răspuns: ContSters62736 , utilizator 01:36, 8 Ianuarie 2011
Daca nu detineti un certificat energetic atunci trebuie sa "cotizati" la noii baieti destepti!
au anuntat zilele trecute pe la stiri ca inca nu este obligatoriu acel certificat, insa in lipsa acestuia ar putea scadea valoarea de vinzare a apartamentului
pentru conformitate, dati click pe linkul urmator :
[ link extern ]

revin cu ultimele noutati aflate de la stirile antena3 :
uniunea nationala a notarilor a emis o hotarire care prevede ca pot fi tranzactionate imobilele si fara certificatul de eficienta daca partile isi asuma raspunderea in aceasta privinta
Ultima modificare: Vineri, 7 Ianuarie 2011
ContSters62736, utilizator
Nu ma refer la intelegerea intre doua parti !
Este anormal ca o cladire data in folosinta anul trecut si care a avut
o AUTORIZATIE DE CONSTRUCTIE emisa cu cel mullt doi ani in urma
sa nu aiba CERTIFICAT DE FERFORMANTA ENERGETICA !!!
Oare ce prevede legea ? Aceasta lege a fost amanata de cateva ori...deci se stia despre ea .
Cu stima
Ultima modificare: Vineri, 7 Ianuarie 2011
N.BELLU, utilizator
parerea mea este ca nu are nicio legatura constructia imobilului cu certificatul de eficienta energetica. certificarea este facuta de catre o firma autorizata cu o aparatura speciala pe care nu multe firme de constructii si-o permit; plus ca si autorizarile firmei si ale personalului care se ocupa cu certificarea costa si ele.
este ca si cum unei firme de incaltaminte nu i-ar mai trebui controlul CTC pentru marfa produsa (ce-i drept, acum nu cred ca se mai face asa ceva la acest gen de firme).
CONCLUZIA ... certificarea energetica este de fapt CTC-ul constructiei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in primul rand as dori sa va multumesc pentru raspunsul ... Dan Soroceanu Dan Soroceanu Buna ziua, In primul rand as dori sa va multumesc pentru raspunsul prompt si clar din 23.08.2021, privind intrebarea daca sticla de Nevada de pe fatada unui ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, in primul rand as dori sa va multumesc pentru raspunsul ... Dan Soroceanu Dan Soroceanu Buna ziua, In primul rand as dori sa va multumesc pentru raspunsul prompt si clar din 23.08.2021, privind intrebarea daca sticla de Nevada de pe fatada unui ... (vezi toată discuția)
Recuperare cheltuieli dupa envelopare Dragnea Ioan Dragnea Ioan Am facut enveloparea apartamentului (din bloc), acum instalez centrala termica de apartament. Care sunt demersurile ce trebuie sa le fac pentru recuperarea, ... (vezi toată discuția)