avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termen solutionare contestatie legea 18
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termen solutionare contestatie legea 18

- exista vreun termen de solutionare a contestatiei adresata Comisie Mun Buc de fond funciar impotriva raspunsului Subcomisiei de fond sect 1 ?

In legea 18 nu am gasit un astfel de termen.

Exista un termen de 30 de zile in care pot ataca la judecatorie raspunsul Comisie Mun Buc.

Cumnoaste cineva o alta prevedere legala ?
Daca nu exista un termen, se aplica, termenul de 30 zile - cf leg 554 ?

Daca nu raspunde Comisia ce se poate face ? = se poate considera ca respinge contestatia ? sau trebuie sa o dau in contencios ca sa raspunda si abia apoi pot ataca la judecatorie in 30 de zile ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: dumitru2000 , utilizator 19:31, 1 Aprilie 2008
Exista in legea 247/2005
Ultima modificare: Joi, 27 Martie 2008
Radu Popescu, Avocat
Poti ataca pe contencios administrativ decizia comisiei.
Ultima modificare: Vineri, 28 Martie 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic
imi pare rau insa nu am regasit nici un termen in acest sens in legea 247....
Puteti ataca in contencios administrativ decizia comisiei. Legea prevede cã orice persoanã care se considerã vãtãmatã într-un drept al sãu ori într-un interes legitim, de cãtre o autoritate publicã, printr-un act administrativ sau prin nesolutionarea în termenul legal a unei cereri, se poate adresa instantei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoasterea dreptului pretins sau a interesului legitim si repararea pagubei ce i-a fost cauzatã.
consider ca singurul lucru pe care-l pot face e sa cer comisie sa emita un raspuns.

daca nu emite in 30 de zile, numai atunci fac plg prealabila si apoi daca tot nu raspunde la TB sectia contencios

Alte discuții în legătură

Inadmisibilitate capat crr lege 18 dumitru2000 dumitru2000 Avem o plangere pe legea 18. 1. Intimati sunt: Subcomsiia de fond funciar 2. Comisia municipala Primul capat de cerere: [i]" solicitam instantei sa ... (vezi toată discuția)
Primaria poate fi actionata in instanta? teoma teoma Buna. Am si eu un caz: tata a cerut pamantul inapoi cu legea 18 dar nu i-au luat cererea in seama la primarie, si au dat pamantul mamei lui, ca cica asa se ... (vezi toată discuția)