Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termen solutionare contestatie legea 18
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termen solutionare contestatie legea 18

- exista vreun termen de solutionare a contestatiei adresata Comisie Mun Buc de fond funciar impotriva raspunsului Subcomisiei de fond sect 1 ?

In legea 18 nu am gasit un astfel de termen.

Exista un termen de 30 de zile in care pot ataca la judecatorie raspunsul Comisie Mun Buc.

Cumnoaste cineva o alta prevedere legala ?
Daca nu exista un termen, se aplica, termenul de 30 zile - cf leg 554 ?

Daca nu raspunde Comisia ce se poate face ? = se poate considera ca respinge contestatia ? sau trebuie sa o dau in contencios ca sa raspunda si abia apoi pot ataca la judecatorie in 30 de zile ?

Multumesc
Depuneti o cerere in acest sens si in functie de raspunsul dat ...... puteti decide ce aveti de facut in continuare
dumitru2000 a scris:

- exista vreun termen de solutionare a contestatiei adresata Comisie Mun Buc de fond funciar impotriva raspunsului Subcomisiei de fond sect 1 ?

In legea 18 nu am gasit un astfel de termen.

Exista un termen de 30 de zile in care pot ataca la judecatorie raspunsul Comisie Mun Buc.

Cumnoaste cineva o alta prevedere legala ?
Daca nu exista un termen, se aplica, termenul de 30 zile - cf leg 554 ?

Daca nu raspunde Comisia ce se poate face ? = se poate considera ca respinge contestatia ? sau trebuie sa o dau in contencios ca sa raspunda si abia apoi pot ataca la judecatorie in 30 de zile ?

Multumesc

Art. 27 din HG nr. 890/2005 de la alin. 3 in jos.
(3) Persoanele nemulţumite de propunerile de stabilire a dreptului de proprietate de către comisiile comunale, orăşeneşti sau municipale pot face, în termen de 10 zile de la afişare, contestaţie adresată comisiei judeţene, pe care o depun la secretariatul comisiei comunale, orăşeneşti sau municipale, care este obligat să o înregistreze şi să o înainteze prin delegat la secretarul comisiei judeţene în termen de 3 zile.

(4) În cazul persoanelor care nu au domiciliul în localitatea respectivă, termenul dreptului de contestaţie se socoteşte de la primirea înştiinţării de către comisia locală prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire.

(5) Comisiile comunale, orăşeneşti sau municipale, imediat după expirarea termenelor prevăzute mai sus, vor înainta documentaţia comisiilor judeţene.

(6) Comisia judeţeană va analiza propunerile primite de la comisiile comunale, orăşeneşti sau municipale, privind modul de respectare a prevederilor legii în legătură cu stabilirea dreptului de proprietate, precum şi contestaţiile celor care s-au considerat nemulţumiţi de modul de stabilire a dreptului de proprietate de către comisia comunală, orăşenească sau municipală.

(7) După analizare, comisia judeţeană, prin hotărâre, va soluţiona contestaţiile, va valida sau va invalida propunerile, în termen de 30 zile de la primire, şi le va transmite prin delegat, în termen de 3 zile, comisiilor locale, care le vor afişa imediat la sediul consiliului local şi vor comunica sub semnătură persoanelor care au formulat contestaţii hotărârea comisiei judeţene.

(8) De la data comunicării sub semnătură persoanele nemulţumite pot face plângere împotriva hotărârii comisiei judeţene la judecătorie în termen de 30 de zile.
In speta comisia mun. Buc = comisia judeteana
In rest, v-a raspuns elis la intrebari
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
multumesc ptr. raspuns.

Prin urmare, Cimisia judeteana (a mun Bucuresti) trebuie sa emita un raspuns in termen de 30 de zile de la primirea dos de la comisia locala ?
Bun - am impresia insa ca acest text de lege se aplica numai cand e vorba de validare/invalidarea hot comisie locale, nu si daca e vorba de contetstatii ?!

Pe cale de consecinta, as putea, dupa 30 de zile de la data cand ajunge dos la Comisia jud, sa fac crr de a emite si comunica hotararea asupra copntestatiei.
Daca nu raspund atunci fac plg prealabila pe leg 554.

Insa Comisia nu se poate apara si spune ca are mult de lucru si ca oricum legea nu prevede un termen ptr. solutionarea contetstatiilor, si astfel sa pierd in instanta in contencios.
Iar in acest caz, chiar ca Comisia o sa-mi lase dosarul ultumul - peste 50 ani. X-(

multumesc inca o data
Trebuie citit cu atentie textul legal. alin. (7) După analizare, comisia judeţeană, prin hotărâre, va soluţiona contestaţiile, va valida sau va invalida propunerile, în termen de 30 zile de la primire.
1. Daca nu raspund in 30 de zile le adresati o plangere in acest sens.
2. Daca nu solutioneaza plangerea ii actionati in judecata in contencios administrativ.
3. Nu ne intereseaza cat au de lucru, ca au functionari cu IQ egal cu numarul de la pantof, etc. e treaba comisiei sa isi organizeze munca.
4. succes.
merci