Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum pot sa inregistrez
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum pot sa inregistrez

buna ziua , seful meu a achitionat un calculator in valoare de 2850 lei ,plata facandu-se prin cardul lui personal , factura este pe numele lui, nu pe societate , cum sa inregistrez in contabilitate acest calculator , desi calculatorul este folosit in societate.Pot pe borderou de achizitie ......sau nu se poate , va multumesc
Bon de achizitie, da, e ok. Si pastrati si copie dupa factura.
Întocmire:
- Se întocmeşte în două exemplare de către persoana care efectuează aprovizionarea cu bunuri de pe piaţa ţărănească, de la producătorii individuali sau de la alte persoane fizice, în momentul achiziţiei.
- Se semnează de către persoana care face achiziţiile respective şi de către gestionarul care primeşte bunul.

eu va recomand contract de vanazre cumparare.

NOROC!
buna ziua,si eu am intrebare referitor la acest lucru.Se mai retine impozit la sursa daca societatea cumpara calculatorul de la o persoana fizica?
de exemplu societatea cumpara cu 1750lei.Se retine impozit 16% din suma aceasta sau cum?si cum se inregistreaza?
Multumesc.