avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale O alta schimbare denumire firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

O alta schimbare denumire firma

As dori sa schimb denumirea firmei, si nu stiu sigur ce se intampla cu casele de marcat. Cei de la firma de la care am luat casele de marcat, mi-au zis ca trebuie sa le tai factura de vanzare a casei de marcat....dupa care ei mi-o vand inapoi pe noua denumire :O/....pentru ca ...spun ei, este de fapt alta firma. Eu le-am spus ca este aceeasi firma, numai numele difera....ei spun ca nuuuu...ca se schimba CUI-ul si J-ul....dar astea nu au cum sa se schimbe....cei de la Registru Comertului mi-a zis-o foarte clar...M-am gandit ca doar schimba memoria ficala, dar nicidecum ca trebuie sa le vand casa de marcat si sa o cumpar iar...nu vad rostul. V-ati confruntat cu asemenea probleme? Cum le-ati rezolvat?
ilma a scris:
spun ei, este de fapt alta firma.

Foarte interesant! Si foarte fals...

ei spun ca nuuuu...ca se schimba CUI-ul si J-ul....dar astea nu au cum sa se schimbe....cei de la Registru Comertului mi-a zis-o foarte clar...

Evident, e aceeasi entitate.

Imi pare rau dar nu stiu ce sa zic... Chiar n-am mai intalnit situatia asta!
ilma a scris:

As dori sa schimb denumirea firmei, si nu stiu sigur ce se intampla cu casele de marcat. Cei de la firma de la care am luat casele de marcat, mi-au zis ca trebuie sa le tai factura de vanzare a casei de marcat....dupa care ei mi-o vand inapoi pe noua denumire :O/....pentru ca ...spun ei, este de fapt alta firma. Eu le-am spus ca este aceeasi firma, numai numele difera....ei spun ca nuuuu...ca se schimba CUI-ul si J-ul....dar astea nu au cum sa se schimbe....cei de la Registru Comertului mi-a zis-o foarte clar...M-am gandit ca doar schimba memoria ficala, dar nicidecum ca trebuie sa le vand casa de marcat si sa o cumpar iar...nu vad rostul. V-ati confruntat cu asemenea probleme? Cum le-ati rezolvat?


Andreia cei care au precizat cele de mai sus au dreptate. Asta este procedura.
Prin schimbarea denumirii se schimba toate formalitatile, declarare facturare, etc.
N-am spus ca n-ar fi asta procedura, ci doar ca nu se schimba persoana, nici J nici CUI.
Andreea Lisievici a scris:

N-am spus ca n-ar fi asta procedura, ci doar ca nu se schimba persoana, nici J nici CUI.


Andreia nu are importanta prin schimbarea denumirii se modifica toate actele, certificatul de inmatriculare, facturi, etc.
Ghola certificatul de inmatriculare intr-adevar se schimba, insa numarul de ordine in Registrul Comertului si Codul Unic de Inregistrare raman neschimbate...

Alte discuții în legătură

Casa de marcat bandi2 bandi2 buna.eu mi am suspendat activitatea,si nu mai doresc sa o reiau,vreau sa intreb,pot sa vand casa de marcat ,ca tot nu o voi folosi?am inteles ca trebuie ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat edusa edusa am si eu omare dilema , daca am mutat punctul de lucru cat timp pot functiona cu casa de marcat pe vechiul punct de lucru.? (vezi toată discuția)
Defiscalizare casa de marcat neculaiemilian neculaiemilian Este o problema daca eu am inchis deja firma pe care o aveam dar inca nu am defiscalizat casa de marcat(predarea memoriei fiscale) si care sunt pasii de urmat ... (vezi toată discuția)