Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Asigurarea de sanatate
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Asigurarea de sanatate

Intrebare: Daca nu doresc sa fiu asigurat prin CNAS si daca toate serviciile medicale le achit catre furnizorul serviciului, adica nu beneficiez de fondurile CNAS in caz de boala (medicamente compensate, asistenta medicala gratuita, etc), cu ce drept se solicita plata asigurarii de catre CNAS?
CNAS are dreptul de a aplica retroactv legi si dispozitii?
Daca nu solicit un serviciu de asigurare, atunci de ce sunt obligat sa-l accept?
Cu stima,
sandor1955
Suntem obligati prin Lege. Traim intr-o societate si trebuie sa ne supunem regulilor de protectie sociala. :rtfm:
Da...bani moca pentru hoti.
Daca vroiau sa faca o treaba desteapta faceau in primul rand asigurarile de sanatate private.
Asigurarile de sanatate private ar funtiona probabil intr-o societate utopica. In momentul actual e impobibil sa functioneze un astfel de sistem. Ar fi bine sa gandim putin.
grandanat, utilizator