avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sotia nu doreste sa divorteze
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sotia nu doreste sa divorteze

Buna ziua,
M-am separat de sotie acum un an si jumatate, nu avem nimic de impartit, dar ea nu doreste sa divorteze. Cat ma poate plimba pe drumuri daca introduc eu actele de divort?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:34, 7 Ianuarie 2011
Este irelevant faptul ca unul dintre soti nu doreste sa divorteze.
Va trebui sa introduceti actiunea de divort , sa probati ca relatiile de familie sunt grav si iremediabil vatamate si astfel veti divorta.
Probe:-inscrisuri si 2 martori care pot fi rude.
Angajati avocat.
poate nu doreste sa inainteze dansa actele de divort, dar poate va fi de acord cu divortul cerut de dvs.
in cazul in care se opune, trebuie sa depuneti mai mult efort in a demonstra ca acesta casnicie nu mai poate continua. daca nu se prezinta, instanta trebuie sa se asigure ca e legal citata, ca procedura a fost indeplinita. procesul poate dura si 1 an si ceva
Se poate termina procesul in 2 termene daca avocatul se grabeste sa termine...
Nu doreste sa divorteze intrucat sunt mostenitorul casei mamei mele, iar ea doreste sa poata locui in acea casa
din pacate pt dansa, nimeni nu poate sta casatorit impotriva vointei sale, iar dupa divort o puteti evacua
ar fi bine ca cererea sa v-o faca un avocat ca daca e prea soft, instanta v-o poate respinge

Alte discuții în legătură

Doresc sa divortez si sotul nu este de acord- cum procedez? adriana1212 adriana1212 vreau sa dau divort dar sotul a zis ca nu va semna pt despartire. cum pot sa termin mai repede si cu costuri mai mici. nu avem copii dar inca stam impreuna in ... (vezi toată discuția)
Parasire de domiciliu epigonii1 epigonii1 Buna seara.Un prieten de familie are o problema cu sotia dumnealui,care de un an si jumatate paraseste domiciliul frecvent,ramanand plecata timp de cateva zile ... (vezi toată discuția)
Evacuare sot neproprietar Trifan Bogdan Trifan Bogdan Cum trebuie procedat pentru evacuarea sotului nepropriate in caz de divort? O doamna a introdus cerere de divort si pe langa desfacerea casatoriei doreste ca ... (vezi toată discuția)