Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Sotia nu doreste sa divorteze
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Sotia nu doreste sa divorteze

Buna ziua,
M-am separat de sotie acum un an si jumatate, nu avem nimic de impartit, dar ea nu doreste sa divorteze. Cat ma poate plimba pe drumuri daca introduc eu actele de divort?
Este irelevant faptul ca unul dintre soti nu doreste sa divorteze.
Va trebui sa introduceti actiunea de divort , sa probati ca relatiile de familie sunt grav si iremediabil vatamate si astfel veti divorta.
Probe:-inscrisuri si 2 martori care pot fi rude.
Angajati avocat.
poate nu doreste sa inainteze dansa actele de divort, dar poate va fi de acord cu divortul cerut de dvs.
in cazul in care se opune, trebuie sa depuneti mai mult efort in a demonstra ca acesta casnicie nu mai poate continua. daca nu se prezinta, instanta trebuie sa se asigure ca e legal citata, ca procedura a fost indeplinita. procesul poate dura si 1 an si ceva
Se poate termina procesul in 2 termene daca avocatul se grabeste sa termine...
Nu doreste sa divorteze intrucat sunt mostenitorul casei mamei mele, iar ea doreste sa poata locui in acea casa
din pacate pt dansa, nimeni nu poate sta casatorit impotriva vointei sale, iar dupa divort o puteti evacua
ar fi bine ca cererea sa v-o faca un avocat ca daca e prea soft, instanta v-o poate respinge