Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa de poluare 2011
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa de poluare 2011

buna sunt interesat sa-mi aduc o masina din germaia si cum taxa de poluare 2011 a crescut f mult , as dori sa stiu ce sanse am sa castig un eventual proces impotriva statului pt neplata ( sau recuperarea in cazul in care platesc taxa ) a taxei tinand cont de noua OG
Depinde si din ce zona sunteti, sau in ce zona doriti sa obtineti inmatricularea, dar..... aveti MARI sanse! Tinand cont de jurisprudenta pe aceasta tema! Eu v-as sfatui mai degraba sa platiti taxa si ulterior sa cereti restituirea, nicidecum inmatricularea fara a platii taxa, pt ca asta ar insemna ca pe durata procesului sa nu puteti folosii masina dupa expirarea "numerelor rosii", + in cazul achitarii taxei urmat de solicitarea de restituire, mai puteti obtine si penalitati de intarziere 0,1% pe zi pana la restituirea taxei efective.
sunt din Baia Mare si as dori inmatricularea pe Maramures.
inseamna ca sunteti in zona Curtii de Apel Cluj. In aceasta zona este deja o practica bogata in sensul admiterii acestor cereri de restituire, deci se poate rezolva :)
Va multumesc mult.
Eram tare nelamurit pt ca am vb cu un avocat din Baia Mare si mi-a zis ca nu se mai poate pt ca statul nu are bani si s-ar fi dat o lege prin care tibunalele sa nu mai poata inregistra actiuni pt rambursarea taxei actuale. Ceva de genul acesta mi-a zis, dar nu e nimic adevarat .
=D> de s-ar intampla asa ceva, s-ar incalca dr de accest la justitie si ar insemna sa facem parte din Uniunea Sovietica nicidecum din Uniunea iEuropeana!