Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... tatal meu a decedat dar pensia inca vine acasa. cum sa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

tatal meu a decedat dar pensia inca vine acasa. cum sa procedez?

buna ziua,

am nevoie de un raspuns.
acum 4 luni tatal meu a decedat. a lucrat la ministerul de interne in provincie, dar s-a stins in Bucuresti, deci certificatul de nastere s-a eliberat la Bucuresti. Dupa deces, mama mea a mers la comisariat in judetul nostru sa ridice ajutorul de inmormantare. L-a ridicat. Cu toate astea, de atunci, pensia continua sa intre pe card si sa vina acasa cuponul de pensie. Noi am scos banii si i-am pastrat. Eu n-am vrut sa anunt dar mama este corectitudinea intruchipata si vrea sa anunte cumva pe cineva. Intrebarea mea este: ne pot obliga sa dam banii inapoi? exista vreo lege care sa prevada ca familia trebuie sa anunte decesul? Mentionez ca mama este imputernicit cu drepturi depline asupra contului.

Va multumesc anticipat
Da, sunteti obligat sa anuntati decesul la casa judeteana de pensii la care tatal dumneavoastra a avut dosarul de pensie.
Sumele achitate dupa data decesului sunt sume incasate necuvenit de catre familie, conduc la o imbogatire fara justa cauza si sunt supuse restituirii ... in cele mai multe cazuri insotite de penalitatile legale.
Da, pentru a evita probleme ulterioare trebuie sa anuntati.
Ar trebui sa vedeti insa exact despre ce fel de pensie este vorba.
Dar deodata ce am fost sa ridicam ajutorul de inmormantare de la comisariat din judetul nostru nu erau ei obligati sa anunte casa de pensii din bucuresti de unde se virau banii? exista vreo lege care sa prevada faptul ca noi trebuie sa anuntam decesul?

justicemn a scris:

Da, sunteti obligat sa anuntati decesul la casa judeteana de pensii la care tatal dumneavoastra a avut dosarul de pensie.
Sumele achitate dupa data decesului sunt sume incasate necuvenit de catre familie, conduc la o imbogatire fara justa cauza si sunt supuse restituirii ... in cele mai multe cazuri insotite de penalitatile legale.
este vorba de pensia de pensionar MAI pe care o primea si cand traia

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Da, pentru a evita probleme ulterioare trebuie sa anuntati.
Ar trebui sa vedeti insa exact despre ce fel de pensie este vorba.
=D> da trebuie sa anuntati casa judeteana de pensii..........pt. a nu intampina probleme......desi traim in era informaticii...si ei trebuiau sa se sesizeze (au platit ajutorul de inmormantare !) ..alte persoane ....taceau si gata (ex. japonezul ce si-a impaiat tatal si a incasat pensia timp de 3 trei ani !