avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... tatal meu a decedat dar pensia inca vine acasa. cum sa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

tatal meu a decedat dar pensia inca vine acasa. cum sa procedez?

buna ziua,

am nevoie de un raspuns.
acum 4 luni tatal meu a decedat. a lucrat la ministerul de interne in provincie, dar s-a stins in Bucuresti, deci certificatul de nastere s-a eliberat la Bucuresti. Dupa deces, mama mea a mers la comisariat in judetul nostru sa ridice ajutorul de inmormantare. L-a ridicat. Cu toate astea, de atunci, pensia continua sa intre pe card si sa vina acasa cuponul de pensie. Noi am scos banii si i-am pastrat. Eu n-am vrut sa anunt dar mama este corectitudinea intruchipata si vrea sa anunte cumva pe cineva. Intrebarea mea este: ne pot obliga sa dam banii inapoi? exista vreo lege care sa prevada ca familia trebuie sa anunte decesul? Mentionez ca mama este imputernicit cu drepturi depline asupra contului.

Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Iael , utilizator 14:52, 15 Februarie 2011
Da, sunteti obligat sa anuntati decesul la casa judeteana de pensii la care tatal dumneavoastra a avut dosarul de pensie.
Sumele achitate dupa data decesului sunt sume incasate necuvenit de catre familie, conduc la o imbogatire fara justa cauza si sunt supuse restituirii ... in cele mai multe cazuri insotite de penalitatile legale.
Da, pentru a evita probleme ulterioare trebuie sa anuntati.
Ar trebui sa vedeti insa exact despre ce fel de pensie este vorba.
Dar deodata ce am fost sa ridicam ajutorul de inmormantare de la comisariat din judetul nostru nu erau ei obligati sa anunte casa de pensii din bucuresti de unde se virau banii? exista vreo lege care sa prevada faptul ca noi trebuie sa anuntam decesul?



justicemn a scris:

Da, sunteti obligat sa anuntati decesul la casa judeteana de pensii la care tatal dumneavoastra a avut dosarul de pensie.
Sumele achitate dupa data decesului sunt sume incasate necuvenit de catre familie, conduc la o imbogatire fara justa cauza si sunt supuse restituirii ... in cele mai multe cazuri insotite de penalitatile legale.
este vorba de pensia de pensionar MAI pe care o primea si cand traia

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Da, pentru a evita probleme ulterioare trebuie sa anuntati.
Ar trebui sa vedeti insa exact despre ce fel de pensie este vorba.
=D> da trebuie sa anuntati casa judeteana de pensii..........pt. a nu intampina probleme......desi traim in era informaticii...si ei trebuiau sa se sesizeze (au platit ajutorul de inmormantare !) ..alte persoane ....taceau si gata (ex. japonezul ce si-a impaiat tatal si a incasat pensia timp de 3 trei ani !

Alte discuții în legătură

Ajutorul de deces ContSters167230 ContSters167230 buna ziua! tatal meu a decedat in iulie 2010 si nu era pensionar.el locuia cu bunica mea, pensionara de c.a.p.si cu pensie de veteran de razboi. ea a primit de ... (vezi toată discuția)
Pensie btmariuss btmariuss as dori sa-mi spuneti cum pot proceda in urmatoarea speta. unei cunostiinte i s-a taiat pensia de boala de gradul 2 la inceputul anului. a fost chemata la ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas sally_daisy sally_daisy Buna ziua, Exista un termen limita pana la care sotul pensionar supravietuitor poate opta pentru pensia de urmas, in cazul in care aceasta este mai mare ... (vezi toată discuția)