Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutorul de deces
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutorul de deces

buna ziua! tatal meu a decedat in iulie 2010 si nu era pensionar.el locuia cu bunica mea, pensionara de c.a.p.si cu pensie de veteran de razboi. ea a primit de la primarie o suma de bani ca ajutor de inmormantare pentru tatal meu. putea obtine ajutor de deces si de la casa de pensii judeteana ?mentionez ca ea a suportat cheltuielile de inmormantare ale tatalui meu. multumesc anticipat!
cristinababoiu a scris:
tatal meu a decedat in iulie 2010 si nu era pensionar.el locuia cu bunica mea, pensionara de c.a.p.si cu pensie de veteran de razboi. ea a primit de la primarie o suma de bani ca ajutor de inmormantare pentru tatal meu. putea obtine ajutor de deces si de la casa de pensii judeteana ?

N-ati scris mai nimic despre tatal dvs. cu exceptia faptului ca nu era pensionar. Ce statut avea? Dar presupun ca nu era nici asigurat si nu se incadra nici la art. 127 din Legea nr. 19/2000, altfel nu i-ar fi dat primaria ajutor bunicii.
Buna ziua,

Bunicul meu a fost veteran de razboi si a decedat acum 1 luna. Am ridicat de la casa de pensii ajutorul de inmormantare. As vrea sa intreb daca mai primeste vreun ajutor de deces de la veterani. Am intrebat si la casa de pensii si n-au facut decat sa ma puna pe drumuri degeaba. Nu stie nimeni (sau nu vor sa-mi spuna) daca se primeste ajutor de deces pentru veterani sau nu.
Alta intrebare: matusa mea -fiica decedatului poate primi sau nu pensie de urmas dupa bunic? Ea este pensionara.

Va multumesc.
1. Intrebati la Asociatia de Veterani din care a facut parte bunicul dvs. (Casa de Pensii nu are de unde sa stie asta).
2. Ca fiica a decedatului matusa dvs. nu poate primi pensie de urmas, deoarece a depasit varsta de 18 ani (si are si pensie proprie).