Forum Suport Tehnic Modificări în avocatnet.ro Comunitate Avocatnet.ro: facilitati noi
Discuție deschisă în Modificări în avocatnet.ro

Comunitate Avocatnet.ro: facilitati noi

Saptamana asta o sa lansam cateva facilitati noi pentru comunitatea Avocatnet.ro.

Mai intai, o sa fie posibil ca utilizatorii sa isi faca prieteni printre alti utilizatori Avocatnet.ro. Stim ca asta se intampla deja :">, dar noul sistem o sa permita unui utilizator sa trimita si sa primeasca cereri de prietenie si sa isi construiasca asa un grup de prieteni.

Sistemul functioneaza in felul urmator:
- eu vreau sa il adaug pe pianist ca prieten.
- ii trimit o invitatie de prietenie
- el decide daca accepta sau nu invitatia mea.
- daca o accepta, atunci voi fi trecut in lista lui de prieteni, iar el va fi trecut in lista mea de prieteni
- daca nu o accepta, asta e :console:

Odata construite legaturile, orice user poate face mai multe lucruri in propriul lui grup de prieteni:
in faza unu - saptamana asta
- poate trimite mesaje private tuturor prietenilor din grup (un soi de mesaj privat in masa)
- poate vedea care dintre prietenii sai sunt online intr-un anumit moment

faza doi - in viitor, in functie de propunerile voastre si de ce decidem in discutia de azi
- userul poate discuta cu prietenii intr-un forum privat, unde doar el si prietenii lui au acces si unde doar ei pot scrie. Fiecare user va avea propriile discutii private, unde este moderator si poate sterge / edita mesajele prietenilor.
- userul poate fi alertat / poate alerta prietenii despre noutatile pe care tocmai le-a aflat.

E o idee buna cercul de prieteni Avocatnet.ro?

Ce alte facilitati credeti ca ar fi utile? Ce resurse / idei ati dori sa impartasiti cu prietenii vostri?
AVLIL a scris:

Asa ca cel mai bine e un fel de mess integrat, sa spun asa... :sticktongue:

Ar fi posibil? Hmmm..mi-ar place si mie!:)
Si da, ar fi bine sa existe asa un loc de...discutii!;)
Cred ca trebuie sa clarific problema cu stersul / editatul mesajelor. M-am referit la situatia in care cineva deschide un topic privat si devine automat moderator al acelui topic. De ce trebuie sa fie un moderator la topic-ul respectiv? Pentru ca daca apare un mesaj scris de doua ori sa il poata sterge.

In privinta unui chat, nu stiu ce sa zic. Am incercat cu un chat acum cativa ani si a fost cam pierdere de timp pentru toata lumea. Un forum, ca si un mail, are marele avantaj ca ofera o posibilitate de comunicare asincrona. Scrii un mesaj si celalalt iti poate raspunde cand e disponibil. Un chat implica prezenta simultana a tuturor participantilor la discutie. Acesta este motivul pentru care am mers pe mana forum-ului, a mesajelor private, etc.

Astazi sau maine lansam prima varianta de comunitate. In functie de modul cum va fi primita si de ideile si sugestiile voastre, vom decide impreuna incotro o dezvoltam. ;) Atu-ul principal pe care il avem este acela ca, dezvoltand intern mai toate proiectele Avocatnet.ro, le putem orienta spre orice directie, fara mari eforturi.

O saptamana frumoasa.
Eu inteleg, dar ma indoiesc de faptul ca in comunitate vom discuta proiecte de modificari de legi si alte discutii interminabile...
Cred ca va fi ceva gen: hei, X, am nevoie de o parere, am vazut ca faci muncii; uite ce am ... nu nu se aplica, pentru ca... da', da' sunt deja in instanta... Si tot asa.
In rest, cred ca mesajele private merg destul de bine. In afara de ele am simtit insa nevoia sa ne telefonam sau chatuim.
Nu insa sa trimitem mailuri, ca facilitati de a vorbi asincron deja avem aici, pe forum.

Nu tin mortis, cred insa ca nu ar fi tocmai utila inca o modalitate de a vorbi cu cineva care nu e prezent... Atata tot.
Astept prima varianta, mai vorbim dupa.
Liliana Gradinaru, Avocat
Pana la urma eu n-am prea priceput la ce foloseste cererea asta de prietenie, dar... prietenii se pare ca stiu deja.
Si anume e o noua cale de a se solicita consultanta sub forma invitatiilor.
Apropos! Odata ajuns cineva in lista prietenilor mei am vreo posibilitate de a scapa de prietenia asta?
romascanu, moderator
:)). Sigur. In "Contul meu", Lista prieteni, ai "Sterge din lista". Si a disparut :D