Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata-se poate?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata-se poate?

Buna ziua. Mama mea este nascuta la data de 23.07.1957. Are 25 ani vechime ,grupa 2 si inca 16 ani pensie boala gr 3. Ar putea sa se pensioneze anticipat?
O femeie nascuta in iulie 1957 se poate pensiona pentru limita de varsta in Mai 2018 daca are o vechime totala in munca de 30 ani si 9 luni.
* Intrucat mama dvs a lucrat cei 25 de ani in grupa II de munca, beneficiaza de un spor la vechimea in munca de 6 ani si 3 luni, realizand in acest fel o vechime totala de 31 ani si 3 luni.
** Faptul ca a lucrat 25 de ani in grupa II de munca, beneficiaza de o reducere a varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni
Adica: 2018 Mai - 5 ani si 6 luni = 2012 Noiembrie 27

Pensie limita varsta: 27.11.2012 - data la care i se calculeaza la punctaj, si perioada cat a fost in pensie de invaliditate.
Legea 263/2010 Art. 17
(1) Constituie stagiu de cotizare si perioada suplimentara la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu acordata in baza legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001 pentru perioadele realizate in grupa I, a II-a, respectiv in conditii deosebite, conditii speciale si alte conditii, in cazul persoanelor prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c).
Aici legea lasa loc de interpretare,nepunandu-se punct dupa alte conditii.
Multumesc mult pentru raspunsuri!
ART. 18/Legea 263/2010
Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în condiţii deosebite, condiţii speciale sau alte condiţii de muncă se acordă perioade suplimentare la vechimea în muncă sau la vechimea în serviciu, care constituie stagii de cotizare în condiţii normale, după cum urmează:
a) 3 luni pentru fiecare an lucrat în condiţii deosebite de muncă;
b) 6 luni pentru fiecare an lucrat în condiţii speciale de muncă;
c) 12 luni pentru fiecare an lucrat în alte condiţii de muncă aşa cum sunt reglementate la art. 29 alin. (2).
Grupa II-a de munca a fost anterior datei de 01/04/2001 si nu ulterior.Singurul articol( si acesta discutabil) din care s-ar deduce acea perioada suplimentara de munca ar fi:Art. 16
Constituie stagiu de cotizare in sistemul public de pensii:
a) vechimea in munca recunoscuta pentru stabilirea pensiilor pana la data de 1 aprilie 2001;