Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... falsul in declaratii la examene
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

falsul in declaratii la examene

Buna.
Prezentarea unei persoane la un examen scris, in locul altei persoane, constituie infractiunea de fals privind identitatea? Facultatea este o institutie din cele la care se refera art. 145 Cod penal, adica de interes public? Care sunt ,,consecintele juridice, pentru sine ori pentru altul'' produse in acest caz, sintagma din definitia infractiunii?
Va multumesc.

Conform articolului 293 Cod Penal, prezentarea sub o identitate falsa ori atribuirea unei asemenea identitati altei persoane, pentru a induce sau a mentine in eroare un organ sau o institutie de stat sau o alta unitate dintre cele la care se refera articolului 145, in vederea producerii unei consecinte juridice, pentru sine ori pentru altul, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani.Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza incredintarea unui inscris care serveste pentru dovedirea starii civile ori pentru legitimare sau identificare, spre a fi folosit fara drept.
mirela1981new, utilizator
Daca aceasta fapta se dovedeste cu probe,se poate discuta despre infractiunea de fals privind identitatea,conf.art.293 c.pen
infractiunea se poate dovedi usor> constatare tehnico stiintifica grafica si eventuali martori.
pedeapsa - 3 luni la 3 ani