avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 148 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta eliberata cu cerintele CNPAS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta eliberata cu cerintele CNPAS

are cineva cum sa ma ajute cu cateva scrisori???

casa de pensii a trimis o adresa in care cere eliberarea unei adeverinte de grupa in conformitate cu Scrisoarea 155/MB/31.03.1998, scrisoarea 382/MB/08.11.2000....
le am cautat dar n an gasit nicaieri.....ma puteti ajuta
Cel mai recent răspuns: orca , utilizator 11:46, 10 Aprilie 2008
poti sa fi mai explicita in legatura cu acele scrisori ? .... :)
nu , nu pot pentru ca nici eu nu stiu despre ce este vorba....doar ca o adeverinta pentru grupa a II a a fost respinsa de casa de pensii cu mentiunea ”adeverinta nu este eliberata conorm prevederilor scrisorii nr. 155/MB/31.03.1998, si scrisorii 382/MB/08.11.2000.”

doar atat.:">#-o
monya a scris:

nu , nu pot pentru ca nici eu nu stiu despre ce este vorba....doar ca o adeverinta pentru grupa a II a a fost respinsa de casa de pensii cu mentiunea ”adeverinta nu este eliberata conorm prevederilor scrisorii nr. 155/MB/31.03.1998, si scrisorii 382/MB/08.11.2000.”

doar atat.:">#-o


Pina in 2001 e un ordin 50/ 1990, cu modificari si completari .
stiu de ordinul 50/1990, dar pe langa acel ordin....functionarii de la casa de pensii se ”agata” si de aceste ”scrisori” si resping dosare de pensie....
in plus cand am solicitat si eu aceste documente mi au zis...”sunteti jurist ar trebui sa cunoasteti legislatia”...
monya a scris:

stiu de ordinul 50/1990, dar pe langa acel ordin....functionarii de la casa de pensii se ”agata” si de aceste ”scrisori” si resping dosare de pensie....
in plus cand am solicitat si eu aceste documente mi au zis...”sunteti jurist ar trebui sa cunoasteti legislatia”...


Scrisorile se transmiteau societatilor in functie de profil, de incadrarile in gr de munca,vedeti in arhiva societatii, sau cautati adeverinte de grupa mai vechi in care se specifica acele scrisori. Sau o societate cu profil asemanator ...Ori incercati la ITM sa vedeti daca nu sunt ei dispusi sa va ajute. La cite legi apar, se modifica se completeaza si se contrazic in romania nu e suficient sa fii jurist, trebuie sa fii cititor de legi - poate se creaza o noua activitate , cu cod cor aferent.

Alte discuții în legătură

Respingere adeverinta gr a ii-a de munca - activitate in agricultura NOVICELE_1 NOVICELE_1 BUna ziua, Am lucrat ca laborant intr-un siloz de cereale si am o adeverinta eliberata in 2003 cu grupa aII-a cf Ordin 50/1990 anexa 2 pct 18 in procent ... (vezi toată discuția)
Scrisoarea mmps 382/mb//2000 moshulica moshulica Poate sa ma ajute cineva cu textul scrisorii MMPS 382/MB/08.11.2000 ? CJP mi-a respins cererea de pensionare pentru limta de varsta invocand acest document. ... (vezi toată discuția)
Bună ziua ! domnule popa gheorghe, vă rog frumos, trimiteți-mi ... Ion Coraci Ion Coraci Bună ziua ! Domnule Popa Gheorghe, vă rog frumos, trimiteți-mi și mie Scrisoarea 382/MB/08.11.2000 și Scrisoarea 155/MB/31.031998. Vă mulțumesc! Adresa ... (vezi toată discuția)