Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta eliberata cu cerintele CNPAS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta eliberata cu cerintele CNPAS

are cineva cum sa ma ajute cu cateva scrisori???

casa de pensii a trimis o adresa in care cere eliberarea unei adeverinte de grupa in conformitate cu Scrisoarea 155/MB/31.03.1998, scrisoarea 382/MB/08.11.2000....
le am cautat dar n an gasit nicaieri.....ma puteti ajuta
poti sa fi mai explicita in legatura cu acele scrisori ? .... :)
nu , nu pot pentru ca nici eu nu stiu despre ce este vorba....doar ca o adeverinta pentru grupa a II a a fost respinsa de casa de pensii cu mentiunea ”adeverinta nu este eliberata conorm prevederilor scrisorii nr. 155/MB/31.03.1998, si scrisorii 382/MB/08.11.2000.”

doar atat.:">#-o
monya a scris:

nu , nu pot pentru ca nici eu nu stiu despre ce este vorba....doar ca o adeverinta pentru grupa a II a a fost respinsa de casa de pensii cu mentiunea ”adeverinta nu este eliberata conorm prevederilor scrisorii nr. 155/MB/31.03.1998, si scrisorii 382/MB/08.11.2000.”

doar atat.:">#-o

Pina in 2001 e un ordin 50/ 1990, cu modificari si completari .
stiu de ordinul 50/1990, dar pe langa acel ordin....functionarii de la casa de pensii se ”agata” si de aceste ”scrisori” si resping dosare de pensie....
in plus cand am solicitat si eu aceste documente mi au zis...”sunteti jurist ar trebui sa cunoasteti legislatia”...
monya a scris:

stiu de ordinul 50/1990, dar pe langa acel ordin....functionarii de la casa de pensii se ”agata” si de aceste ”scrisori” si resping dosare de pensie....
in plus cand am solicitat si eu aceste documente mi au zis...”sunteti jurist ar trebui sa cunoasteti legislatia”...

Scrisorile se transmiteau societatilor in functie de profil, de incadrarile in gr de munca,vedeti in arhiva societatii, sau cautati adeverinte de grupa mai vechi in care se specifica acele scrisori. Sau o societate cu profil asemanator ...Ori incercati la ITM sa vedeti daca nu sunt ei dispusi sa va ajute. La cite legi apar, se modifica se completeaza si se contrazic in romania nu e suficient sa fii jurist, trebuie sa fii cititor de legi - poate se creaza o noua activitate , cu cod cor aferent.