Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit cine depune 2 declaratii 101 pt anul 2010?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

cine depune 2 declaratii 101 pt anul 2010?

Doresc sa deschid un subiect referitor la declaratia 101 aferenta anului 2010, pentru ca subiectul acesta, dupa parerea mea, nu a fost suficient analizat.
Opinia majoritatii, inclusiv a celor de la finante, este ca toti contribuabilii, cu exceptia celor infiintati in 2010, trebuie sa depuna 2 declaratii 101. Inca nu au aparut norme de aplicare, posibil ele vor lamuri situatia, dar eu consider ca textul de lege este suficient de clar.

Art 18, alin 2 din Codul fiscal, modificat prin OUG 34/2009 prevede:
"(2) Contribuabilii, cu exceptia celor prevazuti la alin. (1), la art. 13 lit. c)-e), art. 15 si 38, in cazul carora impozitul pe profit este mai mic decat suma impozitului minim pentru transa de venituri totale corespunzatoare, prevazute la alin. (3), sunt obligati la plata impozitului la nivelul acestei sume."

Art 34, alin 16 din Codul fiscal, introdus prin OUG 87/2010 prevede:
"(16) Contribuabilii care, pana la data de 30 septembrie 2010 inclusiv, au fost obligati la plata impozitului minim, pentru definitivarea impozitului pe profit datorat pentru anul fiscal 2010, aplica urmatoarele reguli:
a) pentru perioada 1 ianuarie—30 septembrie 2010:
determinarea impozitului pe profit aferent perioadei respective si efectuarea comparatiei cu impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru perioada 1 ianuarie—30 septembrie 2010, prin impartirea impozitului minim anual la 12 si inmultirea cu numarul de luni aferent perioadei respective, in vederea stabilirii impozitului pe profit datorat;
stabilirea impozitului pe profit datorat;
prin exceptie de la prevederile alin. (1), (5) si (11) si ale art. 35 alin. (1), depunerea declaratiei privind impozitul pe profit pentru perioada 1 ianuarie—30 septembrie 2010 si plata impozitului pe profit datorat din definitivarea impunerii, pana la data de 25 februarie 2011;
b) pentru perioada 1 octombrie—31 decembrie 2010:
contribuabilii depun declaratia privind impozitul pe profit si platesc impozitul pe profit datorat potrivit prevederilor alin. (1), (5) si (11) si ale art. 35 alin. (1). "

Eu interpretez, in contexul celor de mai sus, ca declaratii la cele 2 perioade intocmesc numai cei care au fost obligati la plata impozitului minim, adica de cei care pe perioada 01-09.2010 au avut impozit pe profit mai mic decit suma impozitului minim. Opinia potrivit carora toti contribuabilii (cu mici exceptii) au fost obligati la plata impozitului minim, pe care se bazeaza cei care sint de parere ca toti contribuabilii trebuie sa depuna cele 2 declaratii, consider ca nu este corecta si nu respecta prevederile legii.

Cei care au avut impozit pe profit mai mare decit cel minim nu aplica prevederile alin 16, deci depun o singura declaratie 101 pe perioada 01-12.2010.

A accepta varianta depunerii celor 2 declaratii de catre toti contribuabilii consider ca este o incalcare a legii. Daca ne respectam ca profesionisti in domeniul contabil nu putem accepta o astfel de situatie.

Subiectul este important in contextul cheltuielilor cu deductibilitate limitata: sponsorizare, protocol, dobinzi.

Rog colegii avocati sa participe la discutie.

sintagma "au fost obligati la plata impozitului minim" ar trebui inlocuita cu sintagma "intra sub incidenta impozitului minim"

daca analizati declaratia 101, veti observa ca la cartusul C "Date privind definitivarea impozitului pe profit anual", randul 2 "Impozit minim", conform instructiunilor de completare, se completeaza suma reprezentand impozitul minim anual aferenta fiecarei transe de venituri, recalculat in mod corespunzator pentru 9 luni.
deci un contribuabil, chiar daca nu a platit efectiv impozit minim in perioada 1 ian - 30 septembrie si a platit numai impozit pe profit 16%, trebuie sa completeze la randul 2 suma reprezentand impozitul minim aferenta transei sale de venituri

sunt de parere ca este doar o problema de forma si nu de fond, ce se va lamuri odata cu publicarea normelor.
t.simona a scris:

Opinia majoritatii, inclusiv a celor de la finante, este ca toti contribuabilii, cu exceptia celor infiintati in 2010, trebuie sa depuna 2 declaratii 101. Inca nu au aparut norme de aplicare, posibil ele vor lamuri situatia, dar eu consider ca textul de lege este suficient de clar.

Art 18, alin 2 din Codul fiscal, modificat prin OUG 34/2009 prevede:
"(2) Contribuabilii, cu exceptia celor prevazuti la alin. (1), la art. 13 lit. c)-e), art. 15 si 38, in cazul carora impozitul pe profit este mai mic decat suma impozitului minim pentru transa de venituri totale corespunzatoare, prevazute la alin. (3), sunt obligati la plata impozitului la nivelul acestei sume."

Art 34, alin 16 din Codul fiscal, introdus prin OUG 87/2010 prevede:
"(16) Contribuabilii care, pana la data de 30 septembrie 2010 inclusiv, au fost obligati la plata impozitului minim, pentru definitivarea impozitului pe profit datorat pentru anul fiscal 2010, aplica urmatoarele reguli:
a) pentru perioada 1 ianuarie—30 septembrie 2010:
determinarea impozitului pe profit aferent perioadei respective si efectuarea comparatiei cu impozitul minim anual, prevazut la art. 18 alin. (3), recalculat in mod corespunzator pentru perioada 1 ianuarie—30 septembrie 2010, prin impartirea impozitului minim anual la 12 si inmultirea cu numarul de luni aferent perioadei respective, in vederea stabilirii impozitului pe profit datorat;
stabilirea impozitului pe profit datorat;
prin exceptie de la prevederile alin. (1), (5) si (11) si ale art. 35 alin. (1), depunerea declaratiei privind impozitul pe profit pentru perioada 1 ianuarie—30 septembrie 2010 si plata impozitului pe profit datorat din definitivarea impunerii, pana la data de 25 februarie 2011;
b) pentru perioada 1 octombrie—31 decembrie 2010:
contribuabilii depun declaratia privind impozitul pe profit si platesc impozitul pe profit datorat potrivit prevederilor alin. (1), (5) si (11) si ale art. 35 alin. (1). "

eu zic ca "tot poporul" a fost obligat la plata impozitului minim.

ca unii au avut in toate primele 3 trimestre impozit pe profit mai mare decat "minimul" si l-au platit pe primul (pe ala mai mare, care, sigur, include si legendarul "forfetar":)) ) nu schimba cu nimic "incadrarea"...

..ca, de fapt, si ei au fost obligati la plata impozitului minim, plus ceva peste...

cred ca opinia fiscului e cam corecta de data asta...B-)

ContSters123067, utilizator
danike a scris:

sintagma "au fost obligati la plata impozitului minim" ar trebui inlocuita cu sintagma "intra sub incidenta impozitului minim

Am aceeas parere. Vor depune 2 declaratii D101 toti contribuabilii cu exceptia celor infiintate in 2010.
Cred ca toate societatile comerciale trebuie sa depuna doua declaratii 101 si asta deoarece aceasta este aferenta unui exercitiu financiar/fiscal. Ori, anul 2010 contine doua exercitii si, pe cale de consecinta, rezulta doua declaratii .
Parerea mea este ca se vor depune doua declaratii. Ma bazez pe prevederea care apare la art. 34 alin. 18:

"(18) Pierderea fiscală înregistrată în cele două perioade aferente anului 2010 se recuperează potrivit prevederilor art. 26, fiecare perioadă fiind considerată an fiscal în sensul perioadei de 5 ani, respectiv 7 ani."

Dupa cum se vede, nu se face nici o distinctie intre contribuabilii platitori de impozit pe profit si nici vreo referire la vreun articol care face aceasta distinctie.

De altfel ar fi ilogic ca anul fiscal sa difere in functie de cum au mers afacerile contribuabilului in anul calendaristic 2010.