avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical - codul de boala 14
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical - codul de boala 14

V-as ruga sa-mi spuneti care este perioada maxima de concediu medical, acordat cu comisie medicala pentru codul de boala 14.
Deja s-a depasit 1 an de zile pe acest cod si nu am gasit nimic legat de prelungirea acestui concediu mai mult de 1 an, cat stiam ca se poate acorda maxim
Cel mai recent răspuns: orca , utilizator 14:14, 13 Ianuarie 2011
lemontee a scris:

V-as ruga sa-mi spuneti care este perioada maxima de concediu medical, acordat cu comisie medicala pentru codul de boala 14.
Deja s-a depasit 1 an de zile pe acest cod si nu am gasit nimic legat de prelungirea acestui concediu mai mult de 1 an, cat stiam ca se poate acorda maxim

In OUG 158/2005 art 13 se prevad urmatoarele la alin 3 Durata de acordare a concediului şi a indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă este mai mare în cazul unor boli speciale şi se diferenţiază după cum urmează : lit b) un an, cu drept de prelungire până la un an şi 6 luni de către medicul expert al asigurărilor sociale, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculoză meningeală, peritoneală şi urogenitală, inclusiv a glandelor suprarenale, pentru SIDA şi neoplazii, în funcţie de stadiul bolii; -cu viza medicului expert .
Ultima modificare: Joi, 13 Ianuarie 2011
orca, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de boala andrey78 andrey78 Buna ziua, Care este perioada maxima /an a concediului de boala pe care poate lua un angajat cu o boala cronica? Am auzit 90 de zile?In ce conditii? Daca ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, o salariata care are concediu medical pe cod de indemnizatie ... Catalinavoinea11 Catalinavoinea11 Buna ziua, O salariata care are Concediu medical pe cod de indemnizatie 14 pana la cate zile poate aduce CM fara avizul medicului expert. Va multumesc (vezi toată discuția)
Concediu medical cod 14(neoplaziii, sida) MIRELAIONICA MIRELAIONICA Bună ziua, am şi eu o următoarea problemă: Un salariat are concediu medical în luna 01.2012 cod 01 pentru 13 zile, din luna februarie până în luna ... (vezi toată discuția)