avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu suplimentar (pensie de invaliditate)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu suplimentar (pensie de invaliditate)

sunt pensionat medical incepand cu 2010 si as dori cateva lamuriri, daca se poate:
- am lucrat in gr ll de munca, 5 ani si 9 luni, in perioada 1978-1984; mi s-a spus ca nu beneficiez de nici o reducere a perioadei; va rog sa ma lamuriti de ce este diferenta fata de cei care au lucrat dupa 01.04.2001 in grupa ll si care beneficiaza de cate 3 luni pentru fiecare an lucrat! care este logica?
- deasemeni va rog sa ma lamuriti de ce nu mi s-a majorat punctajul pentru acea perioada;
cu multumiri, Viorel Simion
Cel mai recent răspuns: simion_c2008 , utilizator 15:41, 21 Ianuarie 2011
Precizati:luna,anul nasterii,total stagiu de cotizare realizat,daca ati beneficiat de stagiu potential(cati ani,luni),daca aveti stagiu aferent grupei de munca si daca vi s-au aplicat prevederile O.U.G.209/2008.Toate aceste date le gasiti in decizia de pensionare.Pentru 5 ani si 9 luni nu se acorda nici o reducere a varstei standrd de pensionare.
scuze pentru intarzierea raspunsului!
-nascut : ianuarie 1951;
-stagiu total de cotizare realizat:33 ani, 6 luni , 26 zile;
-stagiu potential: 1 an, 5 luni, 4 zile;
-stagiu afer gr munca - fara
-nu este mentionata nicaieri in cadrul deciziei de pensionare " OUG 209/2008 "
cu multe multumiri!
La stagiu aferent grupei de munca trebuia sa apara 1 an si 3 luni,pentru 5 ani(3 luni la an) de grupa II-a.Deasemeni trebuia sa vi se aplice O.U.G.209/2008,adica 25% la punctajul aferent perioadei(celor 5 ani si 9 luni) in care ati lucrat in grupa II-a de munca.Dar stagiu asimilat nu aveti ? Armata ?Limita de varsta la 65 de ani.Faceti o cerere de recalculare pentru aplicarea O.U.G.209/2008
[ link extern ]
stagiu asimilat= 0 ani, 10 luni, 20 zile
stagiu asimilat(alte drepturi asig soc)= 0 ani , 3 luni, 9 zile
in ceea ce priveste calculul grupei, ni s-a spus ca se va face doar la implinirea varstei de 65 ani
acum sunt pensionat medical
nu stiu cat de corect este

Faceti cerere pentru aplicarea O.U.G.209/2008 si asteptati raspunsul.

Alte discuții în legătură

Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta paun anton paun anton VA SALUT am o intrebare legata de pensionarea mea pe caz de boal grad 2: -pe data de 1.04.2010.,am fost pensionat pe caz de boal in urma unui traumatism grav ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca SOTULMEU A IESIT LA PENSIE IN OCTOMBRIE 2005, AVAND STAGIU COMPLET DE COTIZARE , 30 ANI SI 8 LUNI DIN CARE 21 ANI SI 4 LUNI GRUPA I; 5 ANI GRUPA II IAR ... (vezi toată discuția)
Majorare punctaj pentru gr.1 si gr.2 de munca marcel52 marcel52 Buna ziua. Am lucrat in gr.1 de munca si conditii speciale(subteran) din luna 05 1986 si pana in luna 11 2009 cand am iesit la pensie si as dori sa stiu daca ... (vezi toată discuția)