Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta

VA SALUT
am o intrebare legata de pensionarea mea pe caz de boal grad 2:
-pe data de 1.04.2010.,am fost pensionat pe caz de boal in urma unui traumatism grav al coloanei si va rog daca putei sa-mi raspundeti cind o sa iau pensia mea (la limita de virsta),si daca in urma majorarii pensiilor a celor care au muncit in grupa 2 de munca,beneficiez si eu de o majorare a pensiei pe care o am pe caz de boala.
Va trimit citeva date despre calculul cotizatiei:
--stagiu complet de cotizare (conf.Lg.19/2000) 35 ani
total stagiu de cotizare realizat-31 ani 9 luni 26 zile
--din care:
--in grupa a doua-9 ani 3 luni
--conditii normale 18 ani 4 luni 24 zile
--stagiu asimilat 1 an 5 luni 27 zile
--alte drepturi asigurari sociale 5 luni 4 zile
--stagiu aferent gr. 1 si 2 -2 ani 3 luni
--stagiu de cotizare necesar 18 ani
--stagiu potential 3 ani 2 luni 4 zile
--punctaj realizat ( cu S.V. in perioada 03.1970-03.1992) numar puncte realizate -32.84001
--numar puncte conf. OUG.209/2008: 1.86494
PUNCTAJ MEDIU0.99157 / DIN CARE , MAJ. OUG.209/2008 =O.05328
Valoarea punctului de pensie : 732.80 (asta este pensia pe care o primesc eu acum ):((
Limita de varsta la 65 de ani.Nu puteti beneficia de reducerea cu 1 an a varstei standard,deoarece nu ati indeplinit conditia de stagiu de 35 de ani.

Nu beneficiati de majorarea de la 01/01/2011 deoarece ati beneficiat de ea la deschiderea drepturilor la pensie de invaliditate,prin aplicarea O.U.G.209/2008.