Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei de invaliditate pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei de invaliditate pentru activitatea lucrata in grupe de munca

Tatal meu are o pensie de invaliditate din anul 2007. In 2009 a depus niste acte la Casa pe Pensii si a solicitat recalcularea pensiei. Actele se refereau la perioade de munca, grupa 1 si 2 si la o perioada de 9 ani si 7 luni lucrata in conditii deosebite (lucrand la institutul nuclear de la Colibasi : SCN). A primit o decizie de pensionare iar pe decizia din 2009 scrie 0 ani 0 luni 0 zile. Ce trebuie sa faca acum? Sa se duca iar la Casa de Pensii cu actele? Sa mai solicite o data recalcularea pensiei?
Poate recupera sumele de bani din 2009 pana acum?
La punctul (G)din decizia din 2009 se specifica numar puncte conf.O.U.G.209/2008 ?
da, scrie asa :Puncte realizate (cu S.V. in perioada 03.1970-03.1992)
Numar puncte realizate 33.16790
Numar puncte conform OUG 209/2008 :3.89268
Punctaj mediu 1.05887
din care maj. OUG 209/2008 -0.11122
Valoarea punctului de pensie 718.40

Au calculat ok? Dar de ce la punctul E scrie 0 ani, 0 luni, 0 zile?

Conditiile deosebite de munca nu au relevanta si la reducerea varstei standard de pensionare? Trebuie sa faca o cerere separata? Cu cat s-ar reduce varsta in cazul tatalui meu?
Mihaela Enache, Avocat
Da totul este ok.Aplicarea O.U.G.209/2008 acopera majorarea de care se face atata vorbire de la 01/01/2011.Acei ani sunt evidentiati la punctul(F)la total stagiu de cotizare realizat..

Luna si anul nasterii.

Conditii deosebite 9 ani si 7 luni.Dar grupa I-a cati ani ? grupa II-a cati ani ?
Desi la conditii deosebite este ceva in neregula.Ea a fost valabila incepand cu 01/04/2001.Pana in 2007(in aproximativ 7 ani)cum a reusit sa lucreze 9 ani si 7 luni ?
Clarificati anii si incadrarile lor:Grupa I-a sau a II-a(pana la 01/04/2001)conditii speciale sau deosebite dupa 01/04/2001.
Carp Mircea, utilizator
grupa 1 : 4 ani, 9 luni,14 zile
grupa 2 :4 ani, 8 luni
conditii normale 20 de ani 7 luni 27 de zile

Pai in conditii deosebite a lucrat in perioada 1980-1989