Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... obtinere pasaport pentru minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

obtinere pasaport pentru minor

Mama naste un copil in strainatate tatal copilului il recunoaste dar nu se casatoreste cu mama copilului si dispare sub un nume schimbat .Acum dupa 7 ani mama nu poate face pasaport copilului fara acordul lui dar el nu e de gasit
ar trebui prin instanta sa rezolve aceasta problema.
care sunt caile sau calea de atac in instanta
Mama solicita instantei stabilirea domiciliului copilului la ea.Dupa incredintare poate sa-i faca pasaport fara a necesita prezenta tatalui.
sunteti in strainatate sau in romania ?
in strainatate si copilul nu a fost niciodata in tara