Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Control ITM asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Control ITM asociatie de proprietari

#-o Itm-ul s-a pus serios pe controale. Am primit o adresa astazi de la ITM , prin care suntem instiintati ca, asociatia de proprietari trebuie sa se prezinte pt verificare saptamana viitoare. Precizez ca toti care lucreaza in folosul asociatiei ( administrator, presedinte, f. de servici ) au contracte de prestari servicii , si li se retine lunar impozitul, impozit declarat si platit luna de luna la finante.
Se intocmesc state de plata unde toti semneaza , cum ca au primit banii. Statele de plata nu se intocmesc cu un program anume , si pe hartie , intr-un tabel excel.
Nu am incheiat CIM-uri , pt ca locatarii nu sunt deacord sa plateasca contributii, pt ca pt un CIM trebuie sa platesti contributii, nu gluma. , si cum marea majoritate sunt pensionari , cand aud de bani in plus se crizeaza . Unii nici nu inteleg , pur si simplu daca le zici ca trebuie sa intocmesti un CIM , zice nnu din start.:)))
Intrebarea e... ce altceva ar putea controla? pt ca la negru nu se lucreaza din mom ce se retine impozitul?, se fac declaratii luna de luna la fisc si se plateste?

Si o a doua intrebare? Am auzit ca de la 1 ianuarie , administratorul trebuie sa aibe pfa sau sa se incheie contract de munca cu timp partial ?

va multumesc.
Mergeti cu actele asociatiei , contractele de prestari servicii incheiate cu persoanele respective, decizia adunarii prin care se stabileste remunerarea acestora pe baza incheierii unor astfel de contrcate ... in rest nu prea are ce controla, intrucat contractele de prestari servicii nu intra sub incidenta lor.
Administratorul daca a urmat un curs de pregatire a administratorilor si a atentionat in scris comitetul de modificarile si reglementarile legislative privind formele de angajare/colaborare din ultima vreme, in cazul unei amenzi el scapa sa plateasca.
Asociatia este cea care va plati amenda si o va recupera de la cei care au refuzat intrarea in legalitate.
Este adevarat ca nu se duc la ITM conventiile civile, dar acesta poate verifica componentele formei de colaborare/angajare ( pentru a depista munca la negru).
Probabil au solicitat verificarea in urma unei sesizari sau poate fi o campanie.
Plata impozitului nu are nici o legatura cu ITM-ul.
Problema este sa nu inceapa Fiscul, va fi jale, se va vedea ca acele recomandari de nuantare a conventiei sau de a plati doar impozitul pentru ca la blocurile invecinate este la fel si nu au patit nimic, nu au fost facute in spiritul legii.
si cursurile astea sunt praf in ochi , ce pot invata eu , ca economist in plus, din punct de vedere contabil ? Am dat examenul acela , care a fost asa.. sa fie... Ma rog.
Cum spuneam si in primul meu post, nu exista personal salariat al asociatiei, adica nu s-au incheiat CIM-uri pt administrator , respectiv femeia de serviciu . Intre acestea si asociatie este un contract de prestari servicii .
Pe baza contractului respectiv , oamenii isi iau banii luna de luna.
Pe venitul respectiv , asociatia retinul impozitul si il declara respectiv plateste luna de luna la fisc. Stiu ca, ITM-ul nu are nicio legatura cu impozitul, acesta fiind incasat de bugetul de stat , ceea ce am vrut sa subliniez este ca din mom ce am un contract si platesc un impozit , nu ar trebui sa se lege de treaba asta.... nu vad unde e munca la negru ... Probabil ca unele asociatii au alte modalitaii de a plati personalul contractat .. la noi insa asta e modalitatea.
Sesizare nu cred... ... ... mai degraba cum ati spus e o campanie de verificare .
Vreau sa va intreb ceva legat de calculul impozitului:
- am suma bruta
- din ea se retine CAS angajator, CAS angajat, CASS angajator, CASS angajat, somaj.
- impozitul la care suma il calculez?
Din brut se scade suma celor 10,5% CAS angajat, 5,5% CASS angajat si 0,5% Somaj angajat, iar la ce rezulta (baza calcul impozitare ) se aplica 16% impozit pentru a da netul.
Cand valoarea rezultata (baza calcul impozitare ) este mai mica sau egala cu deducerea ( 250 lei si in 2011 ) nu se aplica impozitarea.