Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Drepturile actionarilor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Drepturile actionarilor

Buna ziua,
Eu sunt actionara la o firma infiintata de fostul meu socru.
Sa va spun pe scurt problema mea: in asteptarea hotararei judecatoresti de divort, fostul sot( care este si seful meu ) m-a agresat fizic si verbal in biroul sau, am chemat politia, am depus plangere . Drept urmare, ceilalti actionari au convocat o sedinta urgenta la care eu nu am fost invitata si au hotarat trimiterea mea acasa, fara drept de a profesa in firma, fiind platita in continuare , cu motivatia ca le-am facut firma de ras pentru ca m-am aparat si am actionat legal impotriva fostului sot.
Niciodata nu am primit dividende, acestea fiind reinvestite . Ani de zile nu am cerut nimic dar acum am 2 copii de intretinut si care au drepturile lor ca mostenitori. Toti actionarii isi reinvestesc dividendele( in care presupun ca intra si partea mea) in obiecte, bunuri imobiliare si alte bunuri de consum. Mie nu mi s-a permis niciodata sa beneficiez de acest drept de actionar. Nu vreau lux dar imi doresc sa-mi cresc copiii in limita decentei si cred ca ei au acest drept prin lege. Recent, fostul sot a achizitionat pe firma un imobil in valoare de 65 de mii de euro, iar eu, ca actionar, nu am fost implicata niciodata in luarea hotararilor si nu mi s-a acordat niciun drept .
Va rog sa-mi spuneti daca pot sa actionez in instanta societatea si sa cer respectarea drepturilor de actionar.Nu o sa dorm linistita atata timp cat restul actionarilor profita de dividendele ce mi se cuvin si isi bat joc de drepturile mele ca angajat si nu numai.
Va multumesc.
Pentru a beneficia de ceva bani, ar fi indicat sa te retragi din societate si sa-ti ei partea ta .
copii nu au drept decat la pensia de intretinere, deocamdata:((
Nu doresc neaparat bani, ci doar dreptul de a-mi reinvesti partea in bunuri , asa cum fac si ceilalti actionari.
Intrebarea mea se referea si la dreptul meu in aceasta firma, modul in care sunt tratata ( mai bine zis ignoranta de care beneficiez).
Daca m-as retrage din firma , partea mea s-ar calcula la profitul ultimului an financiar?
sunshinelily a scris:

Buna ziua,
Eu sunt actionara la o firma infiintata de fostul meu socru.
Sa va spun pe scurt problema mea: in asteptarea hotararei judecatoresti de divort, fostul sot( care este si seful meu ) m-a agresat fizic si verbal in biroul sau, am chemat politia, am depus plangere . Drept urmare, ceilalti actionari au convocat o sedinta urgenta la care eu nu am fost invitata si au hotarat trimiterea mea acasa, fara drept de a profesa in firma, fiind platita in continuare , cu motivatia ca le-am facut firma de ras pentru ca m-am aparat si am actionat legal impotriva fostului sot.
Niciodata nu am primit dividende, acestea fiind reinvestite . Ani de zile nu am cerut nimic dar acum am 2 copii de intretinut si care au drepturile lor ca mostenitori. Toti actionarii isi reinvestesc dividendele( in care presupun ca intra si partea mea) in obiecte, bunuri imobiliare si alte bunuri de consum. Mie nu mi s-a permis niciodata sa beneficiez de acest drept de actionar. Nu vreau lux dar imi doresc sa-mi cresc copiii in limita decentei si cred ca ei au acest drept prin lege. Recent, fostul sot a achizitionat pe firma un imobil in valoare de 65 de mii de euro, iar eu, ca actionar, nu am fost implicata niciodata in luarea hotararilor si nu mi s-a acordat niciun drept .
Va rog sa-mi spuneti daca pot sa actionez in instanta societatea si sa cer respectarea drepturilor de actionar.Nu o sa dorm linistita atata timp cat restul actionarilor profita de dividendele ce mi se cuvin si isi bat joc de drepturile mele ca angajat si nu numai.
Va multumesc.

Ce procent detineti la firma ? Decizia de reinvestir e a banilor o ia AGA si profita tuturor actionarilor, daca ei nu se opun in mod expres, cu mentiunea pozitiei lor in procesul verbal al aga. A fost convocata aga pt anul acesta ? In cadrul AGA va puteti preciza punctul de vedere, nimeni nu va poate impiedica sa participati la aga. In caz contrar puteti cere in instanta anularea hot . Puteti sa va vindeti actiunile detinute catre cei interesati, nu stiu daca e soc inchisa sau listata.
si inca ceva in cf cu art 134 din l 31 / 1990 prevede expres si limitati conditiile de retragere din societatile pe actiuni.
si se refera la schimbare ob principal de activiatate, mutarea vsed soc in strainatate, schimbarea formei soc, fuziunea sau div soc
orca, utilizator
sunshinelily a scris:
Drept urmare, ceilalti actionari au convocat o sedinta urgenta la care eu nu am fost invitata si au hotarat trimiterea mea acasa, fara drept de a profesa in firma, fiind platita in continuare , cu motivatia ca le-am facut firma de ras pentru ca m-am aparat si am actionat legal impotriva fostului sot.

Trebuie vazut daca adunarea a indeplinit cerintele legale pentru a decide ceva. Apoi, nu pot hotari sa nu mai lucrezi dar sa fii platita (?!?), ori iti reziliaza contractul, inconditiile prevazute de lege (mai ales daca ai contract de munca), ori te lasa in pace, asa o struto-camila nu exista.

Niciodata nu am primit dividende, acestea fiind reinvestite.

Asta e legal.

Ani de zile nu am cerut nimic dar acum am 2 copii de intretinut si care au drepturile lor ca mostenitori.

Pai ce, a murit cineva?

Toti actionarii isi reinvestesc dividendele ( in care presupun ca intra si partea mea) in obiecte, bunuri imobiliare si alte bunuri de consum. Mie nu mi s-a permis niciodata sa beneficiez de acest drept de actionar.

Aici faci o confuzie. Dividendele nu exista pana la momentul in care adunarea generala hotaraste distribuirea profitului. Prin urmare, daca s-a decis reinvestirea profitului, nu au existat dividende si nu se poate spune ca actionarii au investit dividende, ci ca societatea si-a dezvoltat activitatea sau patrimoniul prin reinvestire.

Nu vreau lux dar imi doresc sa-mi cresc copiii in limita decentei si cred ca ei au acest drept prin lege.

Ce drept, te referi la dividende? Daca da, nu e deloc asa.

Recent, fostul sot a achizitionat pe firma un imobil in valoare de 65 de mii de euro, iar eu, ca actionar, nu am fost implicata niciodata in luarea hotararilor si nu mi s-a acordat niciun drept .

Trebuie sa intelegi ca hotararile se iau in conditiile de majoritate prevazute de actul constitutiv si de lege. Daca majoritatea s-a intrunit si fara tine, atunci hotararea este legala. Trebuie sa iei in calcul ca de regula hptararile nu se iau cu unanimitate.

Va rog sa-mi spuneti daca pot sa actionez in instanta societatea si sa cer respectarea drepturilor de actionar.

Depinde ce intelegi prin drepturi de actionar. Nu ai dreptul la dividende daca societatea nu hotaraste distribuirea lor. Nu poti cere cu succes anularea unei hotarari a adunarii generale daca a fost luata in conditiile legii si ale actului constitutiv.

Nu o sa dorm linistita atata timp cat restul actionarilor profita de dividendele ce mi se cuvin si isi bat joc de drepturile mele ca angajat si nu numai.

Cum adica profita de dividendele tale? De reinvestirea profitului beneficiaza societatea, nu actionarii. Daca nu ai primit tu dividende inseamna ca nu au primit nici ei. Cum vezi tu ca au profitat de dividendele tale?

Mai trebuie totusi spus ceva. Ar fi trebuit de la bun inceput sa te uiti in actul constitutiv sa vezi cum se convoaca adunarile generale si cum se iau deciziile. Daca nu scrie, atunci te duci la lege, unde scrie ca orice convocare se face prin scrisoare recomandata la SRL. Ai primit vreodata asa ceva? Daca da, te-ai dus vreodata la AGA si ai cerut sa se consemneze opozitia ta? Daca nu, de ce ai asteptat pana acum sa intrebi ce se poate face? Daca convocarea a fost ilegala, atuncoi hotararea adoptata e nula absolut si se poate cere anularea ei oricand.