Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vot prin corespondenta
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vot prin corespondenta

este nevoie de un formuar special pt votul prin corespondenta? mi se cer formalitati speciale la registrul comertului?

In actul constitutiv nu se mentioneaza nici o procedura speciala; este mentionat doar ca este permis votul prin corespondenta.

Ceea ce inseamna ca pot face dovada votului, sa spunem, cu un fax sau scrisoare a actionarului?
Daca societatea nu are regim special, atunci se poate si cu fax sau scrisoare. La RC nu pot impune cerinte pe care nici legea nici actul constitutiv nu le cer.
multumesc frumos.

Mai am o intrebare: in hot AGA voi mentiona ca:
la adunare nu s-a prezentat nici un actionar
actionarul x exprimandu-si dreptul de vot prin corespondenta
hotararea a fost luata cu votul prin conrespondenta al actionarului x
practic, la data adunarii, actionarul x nu a fost in tara.
ceea ce inseamna ca se intocmeste procesul verbal al adunarii in care se face mentiunea de existenta votului prin corespondenta
urmand ca ulterior sa se redacteze hotararea AGA pe care s-o semneze actionarul?
ginnyy a scris:
Mai am o intrebare: in hot AGA voi mentiona ca:
la adunare nu s-a prezentat nici un actionar

Sub nicio forma! Asta inseamna ca hotaraea e adoptata ilegal! Se mentioneaza ca la adunarea din data de ___ au fost prezenti sau reprezentati ____, din care ___ au votat prin corespondenta. Ei sunt totusi prezenti dpdv legal.

ginnyy a scris:
inseamna ca se intocmeste procesul verbal al adunarii in care se face mentiunea de existenta votului prin corespondenta urmand ca ulterior sa se redacteze hotararea AGA pe care s-o semneze actionarul?

Nu, hotararea se semneaza numai de secretarul de sedinta, si se anexeaza dovada votului prin corespondenta. Mare atentie ca faxul trebuie suplimentat si cu documentul in original (pt semnatura).

PS: Va rog sa nu scrieti mai multe mesaje consecutiv, exista posibilitatea de a edita mesajul anterior.
ContSters20980, utilizator
Dar detine majoritatea X in societate ? E asociat unic ?