Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... tanarul fermier / fonduri pentru cabinet stomatologic.
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

tanarul fermier / fonduri pentru cabinet stomatologic.

Buna ziua , as dori sa stiu daca pot beneficia de fonduri in cadrul programului "tanarul fermier" si de asemeni sunt interesat de ce conditii ar trebui sa indeplinesc pentru a beneficia de aceste fonduri.(mentionez ca detin niste teren viticol aprox 2 ha)
Daca este pe forum vre o firma specializata cu care as putea colabora ,astept cu interes un raspuns.

De asemeni , sunt medic stomatolog si detin doua cabinete , unul in mediul rural , si altul in mediu urban.Toate achizitiile si modernizarile le am facut din fonduri proprii , si as fi interesat daca as putea beneficia de fonduri pentru extindere/modernizare/achizitie de aparatura pentru aceste cabinete.

Va multumesc anticipat.
axeldot, utilizator
Exista aceasta posibilitate.
Referitor la accesarea masurii de Instalare tanar fermier pot sa va spun ca trebuie sa aveti o suprafata mai mare de teren ca sa puteti fi eligibil.
Numai cele 2 ha de vie nu va ajuta deoarece nu indepliniti conditia de eligibilitate referitare le dimensiunea economica a exploatatiei agricola
Aceasta trebuie sa fie minim 6 UDE .
Referitor la cealalta finantare trebuie sa stiti ca este necesar sa fi functionat cel putin un an de zile si sa fi incheiat din punct de vedere fiscal pe profit
Sunt doua posibilitati de obtinere fonduri in functie de locul unde se afla acbinetele rural/urban