Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... inscrierea la scoala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

inscrierea la scoala

copilul in urma divortului a fost incredintat mamei ,mama care refuza inscrierea copilului in clasa 1 .tatal doreste inscrierea lui. copilul a implinit pe 10 ianuarie 6 ani . cum se procedeaza?tatal are un cuvant de spus ? multumesc
Se apeleaza la Autoritatea tutelara si mai departe la instanta daca este cazul pe baza raportului in urma sesizarii.
mama refuza inscrierea la scoala a minorului pe motiv ca nu are un domiciliu stabil.ea locuieste la mama ei de la pronuntarea divortului .
Daca minorul a fost incredintat mamei , atunci tatal doar urmareste daca copilul este educat corespunzator....mama poate sa dea copilul la scoala si la 7 ani...cu toate ca este cam tarziu...Apelati la autoritatea tutelara daca copilul nu frecventeaza gradinita(este obligatorie la aceasta varsta)!!!!