Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contracte 2011 - cor 2011 - indicii de salarizare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contracte 2011 - cor 2011 - indicii de salarizare?

Buna ziua.
Vad ca nu se stie deocamdata nimic de noul contract colectiv #-o#-o#-o...
1.In ce conditii de salarizare, ma refer la indici, s-ar incadra, pe 2011, un director comercial (conform noului COR - 112017), un sef serviciu aprovizionare (121901) si un magaziner (432102)?La salariul minim (macar asta se stie- e 670), se aplica...ce indici?
2.Ce pregatire ar necesita functiile de mai sus?
Indicii din CCMUNN pentru anii 2011-2014 (neinregistrat) sunt inferiori indicilor din CCMUNN pentru anii 2007-2011 (nu mai e in vigoare).

Potrivit dispozitiilor art. 2 din Hotararea Guvernului nr. 1.193/2010, pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata de 670 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna in anul 2011 reprezentand 3,94 lei/ora.

Asadar, salariul minim de 670 de lei este obligatoriu pentru personalul bugetar.

Cu privire la societatile private salariul minim este de 700 de lei pentru muncitorii necalificati si fara vechime in munca.

Pentru un muncitor calificat la salariul de 700 de lei se adauga coeficientul minim de ierarhizare.

De asemenea, pe langa coeficientul minim de ierarhizare se are in vedere si vechimea in munca.

Astfel, putem vorbi de un salariu de 700 de lei numai pentru un muncitor necalificat si care se afla in primii sai ani de munca (intre 1 luna si 2 ani si 11 luni). Pentru salariatii care au o vechime de minimum 3 ani, la salariu se mai adauga un procent de 5% pentru vechimea in munca.

Iata precizarea cum apare in Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe 2011-2014

Art.40. (1) Salariul de baza minim brut pe ora, negociat, va fi de 4,118lei/ora, respectiv 700lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe luna.

(2)Strict pentru anul 2011, se stabilesc urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare, pentru urmatoarele categorii de salariati:

a) muncitori:
1. necalificati - 1;
2. calificati - 1,1.

b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala - 1,1;
2. postliceala - 1,15;

c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri - 1,3;
2. studii superioare de scurta durata - 1,3.

d) personalul incadrat in functii pentru care conditia de paregatire este cea de studii superioare - 1,72.

(3) Coeficientii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplica la salariul minim negociat pe unitate.

(4) Salarizarea personalului incadrat conform alin. (1), se va stabili tinand cont si de standardele ocupationale corespunzatoare ocupatiei respective.

(5) Art.40 din CCMUN 2011-2014 va face obiectul negocierii anuale, conform legii. Pentru anul 2012, grila de ierarhizare din art.40, alin.(2) va avea ca referinta urmatorii coeficienti minimi de ierarhizare:

a) muncitori:
1. necalificati - 1;
2. calificati - 1,2.

b) personal administrativ incadrat in functii pentru care conditia de pregatire este:
1. liceala - 1,2;
2. postliceala - 1,25;

c) personal de specialitate incadrat pe functii pentru care conditia de pregatire este:
1. scoala de maistri - 1,3;
2. studii superioare de scurta durata - 1,5.

d) personalul incadrat in functii pentru care conditia de paregatire este cea de studii superioare - 2.

ContSters167247, utilizator
Contractul colectiv de munca, daca nu este inregistrat, nu se aplica....nu?#-o#-o#-o
Nu se aplica.