Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inchidere carnet munca dupa abrogarea Decretului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inchidere carnet munca dupa abrogarea Decretului nr.92/1976

Conform prevederilor art. 298, alin.3 din Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, la 1 ianuarie 2011 se abroga dispozitiile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca.
Prin urmare, de la 1 ianuarie 2011 inceteaza existenta carnetului de munca. Incepand cu 01 ianuarie 2011 datele privind evidenta muncii prestate salariati in baza unui contract individual de munca nu se mai inscriu in carnetele de munca.
La art. 296 alin.(3) din cod se prevede ca, angajatorii care pastreaza si completeaza carnetele de munca le vor elibera titularilor in mod esalonat, pana la data de 30 iunie 2011, pe baza de proces-verbal individual de predare-primire.

In carnetele de munca ce urmeaza a fi predate titularilor ce se va mentiona? Ce inscrisuri se opereza in carnetul de munca?
Care este modalitatea de inchidere definitiva a carnetelor de munca?
Cititi comunicatul de pe site-ul ITM-ului si acolo veti gasi toate informatiile solicitate si cu exemplu clar de completare a ultimei linii de la 01.01.2011 (comunicat abrogare Lege 130)

[ link extern ]
Multumesc frumos!
in coloana 3 se va inscrie : Se abroga dispozitiile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca

in coloana 7 : Art. 298 alin. 3 din Legea nr. 53/2003-Codul muncii cu modificarile si completarile ulterioare

Rubricile nr. 1, 2 si 8 se completeaza in conformitate cu prevederile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca si Ordinul nr. 136/1976 pentru aprobarea metodologiei de intocmire, completare, pastrare si evidenta a carnetului de munca.