Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Calomnie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Calomnie

Buna ziua! Am primit recent un telefon in care mi se spunea ca o sa fiu actionat in judecata deoarece am facut declaratii calomnioase pe un forum de internet! Intrebarea mea este: e posibil asa ceva, in conditiile in care date mele pe acel forum sunt private? sau e posibil sa fiu trimis in judecata pentru un simplu post pe un forum?
v-au amenintat. nu au cadru pt va face plangere pt calomnie, dreptul la exprimare e liber.
am patit si eu asa. am o echipa de fotbal si pe site-ul oficial am primit amenintari cu moarte si injurii. am facut plangere la politie si am angajat un avocat sa aflu cine este acea persoana sa stiu de cine sa ma feresc
ca sa detaliez: domnul avocat, sau nu stiu ce era, mi-a spus, ca am calomniat o anumita firma ( unde se pusese problema angajarii mele), iar eu am spus pe acel forum ca sunt neseriosi si se comporta exact ca o alta firma care practica acelasi lucru si despre care este stiut faptul ca sunt foarte neseriosi.
nu am folosit injurii si nici amenintari in acea postare, am spus ca sunt neseriosi si atat.
Calomnia a fost dezincriminata,deci nu pot exista temeri din acest punct de vedere.
Daca este vorba insa despre lezarea imaginii unei persoane sau societati ,acestea se pot indrepta impotriva dvs.prin actiune civila in pretentii(art.998-1000 c.civ.)pentru a fi dezdaunate,in raport de prejudiciul dovedit a fi adus acestora.