Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... insulta, calomnie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

insulta, calomnie

Va rog sa-mi spuneti, daca insulta si calomnia(art.259 c.p) se pedepsesc sau au fost scoase din c.p?
Nu ma intereseaza ca vor fi sau nu introduse in noul cod(la ce data.....).La ora actuala ,care este reglementarea? Dovezile pe care le am sunt indubitabile pentru calomnie, asa cum este ea definita.(si in dex dar mai ales in jurisprudenta penala)
Va multumesc.
art. 206 C.p. a fost abrogat prin art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006. Curtea Constituţională, prin Decizia nr. 62/2007, a constatat că dispoziţiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006, partea referitoare la abrogarea art. 205, 206 şi 207 din Codul penal, sunt neconstituţionale.
Dupa declararaea neconstitutionalitatii infractiunea de calomnie nu a fost reincriminata.
In aceste conditii, calomniatorul nu poate fi tras la raspundere penala, insa puteti obtine despagubiri pentru prejudiciul moral produs pe cale civila.
Cu stima,
av. Tonica Daniela
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie
Biroul de Informare şi Relaţii Publice
C O M U N I C A T
În şedinţa din 18 octombrie 2010, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie constituită în Secţii Unite, a soluţionat un dosar în care a fost declarat recurs în interesul legii, pronunţându-se următoarea soluţie:
- Prin decizia nr. 8 s-a admis recursul în interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi sesizarea Colegiului de conducere al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti, în sensul că, normele de incriminare a insultei şi calomniei cuprinse în art. 205 şi art. 206 din Codul penal, precum şi prevederile art. 207 Cod penal privind proba verităţii, abrogate prin dispoziţiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006, dispoziţii declarate neconstituţionale prin decizia nr. 62 din 18 ianuarie 2007 a Curţii Constituţionale, nu sunt în vigoare.
După redactarea considerentelor şi semnarea deciziei, aceasta se va publica în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Purtător de cuvânt al
Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie
Judecător
Georgeta Barbălată

av.tonicadaniela a scris:

art. 206 C.p. a fost abrogat prin art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006. Curtea Constituţională, prin Decizia nr. 62/2007, a constatat că dispoziţiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006, partea referitoare la abrogarea art. 205, 206 şi 207 din Codul penal, sunt neconstituţionale.
Dupa declararaea neconstitutionalitatii infractiunea de calomnie nu a fost reincriminata.
In aceste conditii, calomniatorul nu poate fi tras la raspundere penala, insa puteti obtine despagubiri pentru prejudiciul moral produs pe cale civila.
Cu stima,
av. Tonica Daniela

gresit, nu dati raspunsuri acolo nu stiti reglementarile de data recenta.
atat calomnia cat si insulta sunt din nou incriminate.
actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila. ATENTIE, NU TREBUIE SA TREACA MAI MULT DE 2 LUNI DE LA SAVARSIREA FAPTELOR.

ma mir ca unii avocati nu detin codurile in vigoare.:">

pentru a va raspunde am verificat in mod expres codul penal-codul de procedura penala (cu modificarile aduse de mica reforma) din colectia coduri practice.editura nu v-o pot spune aici dar merita s-o cumparati ca este numai 18 lei- culegere cu ambele coduri.

un avocat, in opinia mea nu are voie sa detina coduri cu prevederi care nu mai sunt in vigoare. eu mi-am facut deja o colectie si tot adun noi variante de coduri la fiecare noua modificare.:))
MYRA CIMPEAN , Avocat
Da, legea care scotea articolele din Codul Penal a fost declarata neconstitutionala, articolele s-au intors scriptic in Codul Penal, dar faptele nu sunt incriminate, ca urmare a RIL 8 /2010 din care vi s-a citat.
Alte linkuri:
[ link extern ]

Pana apare motivarea, puteti citi RIL promovat aici, pentru a vedea argumentele de dezincriminare ale Ministerului Public [ link extern ]
Pentru avokitten:
Nu trebuie sa fii asa agresiva......... oricare dintre noi poate gresi.....
Insa, eu consider ca am dat un raspuns veridic.......
Ma puteti reverifica....
Iar pentru linistea dumneavoastra detin codurile in vigoare...... le mai si studiez din cand in cand, mai dau si cate o raita prin legis, mai citesc si unele decizii, ceva practica si doctrina........ asa ca sa ma relaxez....

Pentru toata lumea:
Scuzati-mi sarcasmul, insa nu intru pe forum ca sa ma aflu in treaba ci cu speranta de a fi de ajutor........
Consider ca intre noi trebuie sa ne respectam si nu cred ca aici e locul de a face aluzii cat de destepti sau buni suntem unii si cat de nepregatiti suntem altii......