avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lnfractiunea de insulta si calomnie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lnfractiunea de insulta si calomnie

Precum se stie , art 205 si 206 din Codul Penal referitoare la pedepsirea infractiunii de insulta si calomnie au fost eliminate !
Stie cineva daca fapta de insulta si/sau calomnie poate fi totusi pedepsita si pe ce baza legala ?
Insulta si calomnia sunt infractiuni prevazute de Noul Codul Penal,dar pentru ca faptele sa faca obiectul savarsirii respectivelor infractiuni este necesar sa fie indeplinite anumite conditii.
In textul actualizat, art. 205 - 207 sunt reproduse in forma in vigoare inainte de abrogarea efectuată prin art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 (#M32).
Dupa abrogarea art. 205 - 207 efectuata prin art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 (#M32), Curtea Constitutională, prin Decizia nr. 62/2007 , a constatat ca dispozitiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 , partea referitoare la abrogarea art. 205, 206 şi 207 din Codul penal, sunt neconstitutionale.
Inalta Curte de Casatie si Justitie, prin Decizia nr. 8/2010 , a stabilit ca normele de incriminare a insultei si calomniei cuprinse in art. 205 şi 206 din Codul penal, precum si prevederile art. 207 din Codul penal privind proba veritatii - abrogate prin dispozitiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006 , dispozitii declarate neconstitutionale prin Decizia Curtii Constitutionale nr. 62/2007 , nu sunt in vigoare.
Ulterior, Curtea Constitutională, prin Decizia nr. 206/2013 , a admis exceptia de neconstitutionalitate avand ca obiect dispozitiile art. 414^5 alin. 4 din Codul de procedura penala si a constatat ca "dezlegarea dată problemelor de drept judecate" prin Decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie nr. 8/2010 este neconstitutională, contravenind prevederilor art. 1 alin. (3), (4) şi (5), ale art. 126 alin. (3), ale art. 142 alin. (1) şi ale art. 147 alin. (1) şi (4) din Constitutie si Deciziei Curtii Constitutionale nr. 62 din 18 ianuarie 2007.

Efectele deciziei Curţii Constituţionale
Prezenta decizie determină - de la data publicării sale în Monitorul Oficial al României, Partea I - restabilirea, pentru viitor, a efectului general obligatoriu al Deciziei Curţii Constituţionale nr. 62/2007 şi a aplicării normelor de incriminare a insultei şi calomniei cuprinse în art. 205 şi 206 din Codul penal, precum şi a dispoziţiilor art. 207 din Codul penal privind proba verităţii."
Deci nu se știe. :)
Cel mai sigur e să urmați calea acțiunii civile.
@Ynocentta:
Insulta si calomnia nu sunt incriminate in NCP( Legea 286/2009).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insulta si calomnie capucino capucino am gasit azi o noutate pt mine, o decizie a ICCJ din care am inteles ca de fapt insulta si calomnia ar fi infractiuni. insa din cate am citit, decizia nu se ... (vezi toată discuția)
Acuze pe facebook al3xn01 al3xn01 buna seara daca sunt cercetat intr-un dosar penal nefinalizat , o cunostinta pe facebook imi adreseaza injurii plus cuvinte jignitoare vrei sa omori ca pe ... (vezi toată discuția)
Insulta sau calomnie fara specificare nume persoana? adrianpaul169 adrianpaul169 Buna ziua;va rog sa imi spuneti daca cineva foloseste intr-un articol cuvinte neplacute la adresa unor persoane dintr-un grup,fara a preciza numele lor sau al ... (vezi toată discuția)