avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1903 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... insulta, calomnie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

insulta, calomnie

Va rog sa-mi spuneti, daca insulta si calomnia(art.259 c.p) se pedepsesc sau au fost scoase din c.p?
Nu ma intereseaza ca vor fi sau nu introduse in noul cod(la ce data.....).La ora actuala ,care este reglementarea? Dovezile pe care le am sunt indubitabile pentru calomnie, asa cum este ea definita.(si in dex dar mai ales in jurisprudenta penala)
Va multumesc.
Din cate cunosc si eu, atat insulta cat si calomnia au fost dezincriminate in baza textelor de lege invocate mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calomnia Niunin Tiberiu Niunin Tiberiu Cunoşteam că art. 205,206,207 C.pen au fost reincriminate ca urmare a unei decizii de necunstituţionalitate a unei legi care dezincrimina insulta, calomnia ... (vezi toată discuția)
Lnfractiunea de insulta si calomnie sandidu sandidu Precum se stie , art 205 si 206 din Codul Penal referitoare la pedepsirea infractiunii de insulta si calomnie au fost eliminate ! Stie cineva daca fapta de ... (vezi toată discuția)
Calomnia ContSters263719 ContSters263719 Care sint articolele din lege referitoare la calomnie? (vezi toată discuția)