Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare grupa 1 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare grupa 1 de munca

Buna seara,

Tatal meu a lucrat 21 de ani in grupa 1(pana la 1 aprilie 2001) si alti 10 ani in grupa a2a. Este nascut in 1958,
Imi puteti spune, va rog, daca anii lucrati in grupa 1 se considera ani lucrati in grupa a2a, conform noii legi a pensiilor?
Daca da, atunci la ce varsta s-ar incadra pentru pensionare?

Multumesc frumos,
Catalina Ursu
Limita de varsta la 59 ani.Reducere de 4 ani pentru grupa I-a si de 2 ani pentru conditii speciale din 65.
Unde a lucrat tatal dumneavoastra?
Daca se incadreaza la art. 30 din lagea 263/2010, parerea mea este ca indeplineste conditiile de pensionare incepand cu 01-01-2011.
Bafta.
A depus dosarul de pensionare pe 31 Decembrie 2010 cu solicitare de pensionare 31.01.2011.Dupa care lege va iesi la pensie?
Multumesc.
user1234 a scris:
A depus dosarul de pensionare pe 31 Decembrie 2010 cu solicitare de pensionare 31.01.2011.Dupa care lege va iesi la pensie?

Potrivit Legii nr. 263/2010, adica va primi decizie de respingere a acordarii drepturilor de pensie. Imi pare rau pentru ca v-am dat aceasta veste. :(

Art. 178. – Legea nr. 263/2010
Cererile înregistrate şi nesoluţionate până la data intrării în vigoare a prezentei legi se vor soluţiona conform normelor legale existente la data deschiderii drepturilor de pensii.
Sunt nascut pe 30.11.1957 .Am lucrat 19 ani si 4 luni in grupa 1 de munca,care ,conform legii 263, art . 30,aliniatul E,anexa 2,pozitia 51,respectiv anexa 3 pozitia 73 ,ca si loc de munca sunt asimilati conditiilor speciale.
Ulterior datei de 01.04.2001,am lucrat 4 ani si 6 luni in grupa speciala.Dupa aceea ,pana in prezent inca 5 ani si 10 luni conditii normale.Care este varsta de pensionare?
Multumesc
user1234, utilizator