Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general limita valorica a bonurilor fiscale,deductibilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

limita valorica a bonurilor fiscale,deductibilitate

am tot vazut fel de fel de pareri,dar stie cineva cu ce s-a abrogat OMFP 293/2006,care stabileste deductibilitatea bonurilor fiscale la suma de 100 lei;nu merge cu am vazut,mi se pare,vine un control si te sucesc cum vor ei,fara baza legala.
293 nu a fost abrogat expres de nicio alta norma, a ramas fara obiect datorita Ordinului 3512/2008.
nego,acum nu mai am chef si dispozitie,maine,daca am timp,caut,citesc,si daca am obiectiuni iti spun,pina acum doar tu dai concret date.
Buna seara,

Istoricul abramburelii eu il vad in felul urmator:

Apare HG 831/1997
Urmeaza Ordinul 1415/2005 privind aplicarea prevederilor HG nr. 831/1997
Ordinul 293/2006 modifica 1415/2005
Hot.105 /2009 abroga HG831/1997.

Deci, daca HG 831/1997 s-a abrogat, sunt abrogate si toate actele care se refera la aceasta hotarare. Asa ar fi logic.

De abrogat a fost abrogat numai HG 831/1997. Normele sale de aplicare, adica Ordinul 1415/2005, desi sunt in vigoare, nu mai pot produce efecte deoarece nu mai au obiect. Juridic acest lucru se cheama "caducitate", iar efectul este ca actul nu se mai aplica.

ContaRadulescu_srl a scris:

Buna seara,

Istoricul abramburelii eu il vad in felul urmator:

Corect pana aici. Chiar ca sunt bramburite rau.
Am alta opinie insa legata de caducitate. In cazul acesta caducitatea opereaza pentru regulile instituite prin lege si explicitate prin actul normativ in cauza. Partea simpatica este ca in acea perioada MF cam excela in a introduce prin norme de aplicare fie notiuni noi , fie actiuni diferite de cele stipulate in actul de referinta.
Cam acest lucru s-a intamplat si aici. Spre exemplu : vin si stabilesc prin lege ca bonurile fiscale nu constituie document justificativ. Vin apoi si scot niste norme de aplicare in care scriu ca bonurile fiscale in valoare de pana in 100 lei pot fi decontate drept cheltuieli (simplific problema). Eu - in calitate de contabil - ce sa iau de bun : legea sau normele ? Legea nu pot s-o iau in considerare , caci s-a abrogat. Normele insa nu au fost abrogate (de ce ? intreb legiuitorii de la MF care stiu ei ce stiu) - si ele vorbesc de cu totul alte lucruri decat se spunea in lege.
Lucrurile acelea raman valabile ? Eu zic ca da. In ciuda opiniei clare exprimate de unii reprezentanti ai MF - dar care nu au sustinere juridica, din punctul meu de vedere.
In alti termeni, caducitatea poate opera asupra unor prevederi ajunse neaplicabile prin desfiintarea actului primar. Conditia este insa ca aceste prevederi sa ramana intrun act normativ in vigoare si sa poarte asupra normelor desfiintate. Ori prevederile legii abrogate au un continut diferit de cel al normei considerate caduce.
exista un ordin care prevede deductibilitatea bonului fiscal daca este insotit de decontul de cheltuieli sunati la finante va indruma ei.

[ link extern ]

"Astfel, abrogandu-se prevderile OMFP 293/2006 – nu mai avem limitare legata de valoarea bonului fiscala – cea de 100 de lei. Insa, situatia nu este chiar atat de simpla – intrucat bonul fiscal emis de aparatele de marcat fiscale reprezinta doar document care atesta efectuarea platii – care se anexeaza Registrului de casa. Pentru a putea inregistra in contabilitate cheltuiala platita cu bonul fiscal si a deduce respectiva cheltuiala la calculul impozitului pe profit trebuie sa avem un document justificativ.

Astfel, in conformitate cu prevederile art. 6 alin. (1) din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, orice operatiune economico-financiara efectuata se consemneaza in momentul efectuarii ei intr-un document care sta la baza inregistrarilor in contabilitate, dobandind astfel calitatea de document justificativ. "

alte pareri "Bonurile fiscale nu mai pot fi inregistrate ca cheltuieli deductibile decat in anumite conditii

Deoarece Hotararea nr.105 din 2009 abroga HG.831/1997 ce reglementeaza printre alte formulare si bonurile fiscal, incepand cu data de 20.02.2009 cheltuielile efectuate pe baza bonurilor fiscale nu mai pot fi considerate cheltuieli deductibile ( indifferent de valoarea lor ) decat in situatia in care bonul fiscal este insotit de factura, receptie,ordin de deplasare,decont de cheltuieli.

In acest sens Ministerul de Finante a elaborate un Ghid practic cu urmatoarele instructiuni :

1. În cazul achizitionării carburantilor auto pe bază de bon fiscal,

bonurile sunt documente justificative care stau la baza înregistrării

cheltuielilor în contabilitate dacă sunt stampilate si au înscrise denumirea

cumpărătorului si numărul de înmatriculare a autovehiculului.

2. (1) Bonurile fiscale emise cu aparatele de marcat electronice fiscale în

baza Ordonantei de urgentă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia

operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale,

republicată, cu modificările si completările ulterioare, sunt documente care

atestă efectuarea plătii si se anexează la Registrul de casă.

(2) Înregistrarea în contabilitate a bunurilor achizitionate sau a

serviciilor prestate, achitate cu numerar sau card bancar, pe bază de bon

fiscal, se poate efectua în următoarele conditii:

(i) entitatea solicită furnizorului factura aferentă bunurilor livrate sau

serviciilor prestate, având ca anexă bonul fiscal emis de aparatul de marcat

electronic fiscal;

sau

ii) entitatea justifică cheltuielile efectuate fie prin documente care atestă

intrarea în gestiune a bunurilor achiziÑionate, fie cu alte documente cum sunt:

ordin de deplasare, decont de cheltuieli, la care se anexează bonul fiscal,

documentele respective fiind aprobate de persoana care autorizează

efectuarea acestor cheltuieli. În cazul utilizării decontului de cheltuieli,

documentul utilizat este „Decont de cheltuieli – cod 14-5-5” aprobat prin

Ordinul ministrului economiei si finanÑelor nr 3512/2008 privind documentele

financiar-contabile, care va fi adaptat în mod corespunzător pentru decontări

interne.

3. Deducerea taxei pe valoarea adaugată se exercită pe baza

documentelor stabilite prin Titlul VI al Codului fiscal.

În functie de programele informatice utilizate, operatorii economici vor

efectua evidentierea achizitiilor în contabilitate cu respectarea atât a

reglementărilor contabile, cât si a prevederilor legale privind regimul TVA."
[ link extern ] /

dar eu am citit ordinul emis de FINANTE.
glamour7576, utilizator