avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1307 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... privilegiul vanzatorului...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

privilegiul vanzatorului...

...daca la cumpararea dreptului de proprietate asupra unui imobil nu este nevoie de prezenta ambilor soti considerati ca in cazul in care pretul nu se achita in totalitate la momentul incheierii contractului ,pt instituirea privilegiului vanzatorului pt plata restului de pret e nevoie si de acordul expres al celuilalt sot in lumina art 35 cod fam. sau fiind vorba de un privilegiu legal e indiferent daca exisa acordul unuia sau ambilor...
Cel mai recent răspuns: ContSters4579 , utilizator 12:31, 20 Ianuarie 2011
Privilegiul pretului este o garantie pentru vanzator si nu o sarcina.
Privilegiul vanzatorului poarta asupra pretului, care este un bun mobil.
Interdictia prev. de art. 35 din C.Fam. vizeaza instrainarea si grevarea imobilului.
Nu e nevoie de acordul expres al celuilalt sot.
Parerea mea!:hm:
Ultima modificare: Marți, 18 Ianuarie 2011
ContSters53919, utilizator
...privilegiul este o ipoteca mai speciala...regimul si mecanismul de functionare in principiu sunt aceleasi...si sa-mi fie cu iertare dar privilegiul vanzatorului in asemenea cazuri este unul imobiliar...
Parerea mea (raportata la practica si la speta in sine) este ca aici vorbim de un acord tacit din partea ambilor soti, atat pentru inscrierea in cartea funciara a dreptului de privilegiu pentru diferenta de pret in favoarea vanzatorului, cat si pentru radierea acestuia, in sensul ca declaratia de primire a diferentei de pret poate fi data doar de un singur sot, prezumandu-se acordul tacit al celuilalt.
Si da, intr-adevar, aici vorbim de un drept de privilegiu imobiliar!
Alte opinii...? :hm:
Ultima modificare: Miercuri, 19 Ianuarie 2011
Paula Tudor, Consilier juridic
...art 35 cod fam... Sotii administreaza si folosesc impreuna bunurile comune si dispun tot astfel de ele.
Oricare dintre soti, exercitind singur aceste drepturi, este socotit ca are si consimtamantul celuilalt sot. Cu toate acestea, nici unul dintre soti nu poate instraina si nici nu poate greva un teren sau o constructie ce face parte din bunurile comune, daca nu are consimtamantul expres al celuilalt sot....deci consimtamantul tacit la grevare bun imobil nu tine...eu ma refeream la acordul sotului cumparatorului pt ca imobilul lor bun comun se greveaza... in ceea ce priveste vanzatorii in principiu oricare dintre soti poate incasa intregul pret fiind un act de administrare... in ceea ce priveste radierea privilegiului, drept real accesoriu consider ca este nevoie totusi de acordul expres al ambilor intrucat ambii au consimtit la intabularea privilegiului in cf...la fel ca si la renuntarea la o servitute care este tot un drept real sau la un uzufruct...nu cred ca ma radiaza nimeni pe mine din cf fara acordul meu expres decat in urma unei hotarari judecatoresti survenite in caz de refuz...
Ultima modificare: Miercuri, 19 Ianuarie 2011
ContSters4579, utilizator
...si se mai pune o intrebare...ocpi poate radia privilegiul daca in declaratia de primire a restului de pret nu se solicita acest lucru de vanzator ci doar se recunoaste primirea in intregime a pretului cu referire la imobilul din contract?...pt ca daca am stabilit ca declaratia poate fi data de oricare dintre sotii vanzatori in mod valabil atunci teoretic privilegiul se stinge prin stingerea obligatiei principale...

Alte discuții în legătură

Probleme la cartea funciara adventure adventure In 1998 am cumparat un apartament pentru care am achitat restul de pret la circa o luna dupa autentificarea contractului de vanzare-cumparare. Declaratia ... (vezi toată discuția)
Privilegiul vanzatorului, imobil prima casa trandafir2 trandafir2 Buna ziua, Imobil ce urmeaza a fi vandut prin prima casa. Notarul spune ca : \\"vanzatorul trebuie sa renunte expres la privilegiul vanzatorului, caci altfel ... (vezi toată discuția)
Privilegiu imobil ContSters83983 ContSters83983 Buna ziua!Am aflat de curand ca am un privilegiu inscris pe imobil atunci cand am dorit sa il vand.Privilegiul ar fi fost inscris in anul 2000.Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)