Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitor de TVA ca pers. fizica cu CNP
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitor de TVA ca pers. fizica cu CNP

Buna ziua,
Formulez catre Dvs urmatoarea intrebare:
Am o Intreprindere Individuala si concomitent sunt si asociat intr-o Asociatie familiara cu un procentaj de 40%.
Venitul brut de la I.I +cele 50 % din venitul brut de la A.F cumulat depasesc pragul de scutire TVA.
Separat nici unul dintre cele 2 firme amintite mai sus ( I.I si A.F) nu au depasit pragul de scutire TVA, prin urmare nu devin platitoare de TVA.
Insa venitul brut cumulat dupa cele 2 unitati pe CNP-ul meu depasesc acest prag.
1, Este obligatoriu si o sa devin platitor de TVA din aceasta cauza ?
2, ANAF ma inregistreaza din oficiu?
3, Daca raspunsul este da, cum pot deveni iar neplatitor de TVA, si ce procedura trebuie urmat?
Va multumesc,
Nu are cod de interistrate fiecare?
Sunt doua entitati separate.
Ba da, au CUI fiecare separat

Insa venitul brut pe CNP pe baza Declaratiei de venit 200 se acumuleaza.
Din punct de vedere a TVA-ului nu are legatura declaratia 200.

Cei de la ANAF sustin ca :
[ link extern ]
Cuvinte si expresii cheie:

@Publicat Joi, 6 Martie 2008 - 10:27 @
@proiect@