avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 938 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platitor de TVA ca pers. fizica cu CNP
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platitor de TVA ca pers. fizica cu CNP

Buna ziua,
Formulez catre Dvs urmatoarea intrebare:
Am o Intreprindere Individuala si concomitent sunt si asociat intr-o Asociatie familiara cu un procentaj de 40%.
Venitul brut de la I.I +cele 50 % din venitul brut de la A.F cumulat depasesc pragul de scutire TVA.
Separat nici unul dintre cele 2 firme amintite mai sus ( I.I si A.F) nu au depasit pragul de scutire TVA, prin urmare nu devin platitoare de TVA.
Insa venitul brut cumulat dupa cele 2 unitati pe CNP-ul meu depasesc acest prag.
1, Este obligatoriu si o sa devin platitor de TVA din aceasta cauza ?
2, ANAF ma inregistreaza din oficiu?
3, Daca raspunsul este da, cum pot deveni iar neplatitor de TVA, si ce procedura trebuie urmat?
Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: jester , utilizator 17:32, 19 Ianuarie 2011
Nu are cod de interistrate fiecare?
Sunt doua entitati separate.
Ba da, au CUI fiecare separat

Insa venitul brut pe CNP pe baza Declaratiei de venit 200 se acumuleaza.
Din punct de vedere a TVA-ului nu are legatura declaratia 200.


Cei de la ANAF sustin ca :
[ link extern ]
Cuvinte si expresii cheie:

@Publicat Joi, 6 Martie 2008 - 10:27 @
@proiect@

Alte discuții în legătură

Inregistrare platitor tva scpa luizab luizab Buna ziua! Va rog sa-mi precizati daca un SCPA fara personalitate juridica devine platitor de TVA tinand cont ca cei doi asociati sunt impozitati separat si ... (vezi toată discuția)
Drepturi autor tva nastasa_andrey nastasa_andrey Buna ziua Am primit instiintare de la anaf ca am depasit plafonul de 119 mii ron pe anul 2009 si trebuie sa ma inregistrez ca platitor de tva si sa platesc ... (vezi toată discuția)
Ghid complet pentru plata drepturilor de autor în 2016 - articol avocatnet Laura Ciobeica Laura Ciobeica [b]Ce impozite plătesc și ce declarații depun persoanele fizice și companiile[/b] Noul Cod fiscal a adus o serie de modificări pentru plățile ... (vezi toată discuția)