avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 24 ianuarie zi de sarbatoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

24 ianuarie zi de sarbatoare

Oare se lucreaza pe 24 ianuarie?
Am inteles ca ziua unirii este considerata sarbatoare legala nelucratoare,dar unii sustin ca nu a fost publicata legea in Monitorul Oficial si nu se aplica de anul acesta.
O seara buna!
Cel mai recent răspuns: rosu gheorghe , utilizator 14:41, 20 Ianuarie 2011
nu se lucreazacel putin in invatamant nu ,deoarece mi-a spus o dna profesoara caci nu se invata pe 24 deoarece este sarbatoare legala
Ziua de 24 ianuarie nu este mentionata in actualul Cod al Muncii printre zilele legale in care nu se lucreaza ...Proiectul de lege a fost votat numai de catre SENAT, urmand a se pronunta si Camera Deputatilor.
Deocamdata este liber de la bec, oficial nu a aparut nimic.
In justitie sunt temene de judecata pe 24 si se tin sedintele normal.
Daca are altcineva alta informatie, ar fi bine sa argumenteze cu nr. OUG si nr. M.Of.
Mai avem cateva zile si scapam de aceasta intrebare care apare de 2-3ori pe zi in acest forum.
Curaj ca mai este putin ...!!!!!
rosu gheorghe a scris:

Mai avem cateva zile si scapam de aceasta intrebare care apare de 2-3ori pe zi in acest forum.
Curaj ca mai este putin ...!!!!!


Toate vin la timpul lor, dar cand vine timpul, pana la urma stim ce sa facem?
In concluzie, este sau nu liber, ca de pareri si banuieli suntem satui.

Alte discuții în legătură

Ziua unirii lili2003stoica lili2003stoica este oficial liberul din 24 ianuarie? s-a publicat in monitorul oficial? (vezi toată discuția)
24 ianuarie unirea mica este sau nu sarbatoare legala? annabela annabela Buna ziua. In 23 noiembrie 2010 a parvenit o stire cum ca Senatul ca prima camera sesizata a decis ca data de 24 ianuarie - Unirea Principatelor - sa devina zi ... (vezi toată discuția)
30 noiembrie este declarata zi libera ? popanaid popanaid Buna dimineata tuturor ! Va rog sa-mi spuneti daca ziua de 30 noiembrie a fost declarata zi libera ( Sf. Andrei ). Stiu ca a fost o propunere insa nu stiu ... (vezi toată discuția)