Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu social comun pt 2 firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu social comun pt 2 firme

Buna ziua.

Am urmatoarea problema:

Doresc sa imi stabilesc sediul social intr-un apartament inchiriat, am acordul proprietarului, dar fostul chirias inca mai are sediul social pe acelasi apartament (la 2 ani de la expirarea contractului de inchiriere) si nu doreste / nu isi permite in acest moment sa il schimbe. Radierea pe care o poate face proprietarul am inteles ca dureaza aproximativ 3 luni, si eu doresc solutionarea problemei mai rapid.

Este posibil sa stabilesc si eu sediul social in acelasi apartament, intru-cat spatiul permite desfasurarea activitatii fara sa interferez cu ceilalti (apartamentul are 3 camere)?

Mentionez ca fostul chirias are activitatea suspendata.

Va multumesc.
ContSters56412, utilizator
Da, poti stabili sediul social al firmei tale la aceiasi adresa unde mai este sediul unei alte societati, daca spatiul poate fi delimitat si practic poate fi posibil acest lucru.
In cazul tau fiind vorba de mai multe incaperi in mod sigur este posibil (pentru dovada ia cu tine la registrul comertului si o schita a apartamentului)
Faptul ca cealalta firma are activitatea suspendata nu are relevanta. Avea importanta doar daca era radiata. Intrucat apartamentul are mai multe camere este posibil sa-ti stabilesti sediul social la aceasta adresa, conditia fiind sa-ti individualizezi sediul prin camera ... X; pentru a nu se suprapune cu sediul celeilalte firme. Te incadrezi in prevederile art. 17, alin. 2, lit. a din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale:
(2) La acelaşi sediu vor putea funcţiona mai multe societăţi, dacă este îndeplinită cel puţin una dintre următoarele condiţii:
a) imobilul, prin structura lui, permite funcţionarea mai multor societăţi în încăperi diferite;
b) cel puţin o persoană este, în condiţiile legii, asociat în fiecare dintre societăţi;
c) dacă cel puţin unul dintre asociaţi este proprietar al imobilului ce urmează a fi sediul societăţii.
Eu am avut acelasi caz si l-am rezolvat astfel: Proprietarul mi-a dat declaratie pe propria raspundere ca contractul anterior a expirat si nu a mai fost reinnoit. Cu aceasta si cu o copie dupa contractul expirat m-am dus la ONRC si mi-a inregistrat firma.Acest lucru s-a intamplat in februarie 2008. SuccesB-)
remm a scris:

Faptul ca cealalta firma are activitatea suspendata nu are relevanta. Avea importanta doar daca era radiata. Intrucat apartamentul are mai multe camere este posibil sa-ti stabilesti sediul social la aceasta adresa, conditia fiind sa-ti individualizezi sediul prin camera ... X; pentru a nu se suprapune cu sediul celeilalte firme. Te incadrezi in prevederile art. 17, alin. 2, lit. a din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale:
(2) La acelaşi sediu vor putea funcţiona mai multe societăţi, dacă este îndeplinită cel puţin una dintre următoarele condiţii:
a) imobilul, prin structura lui, permite funcţionarea mai multor societăţi în încăperi diferite;
b) cel puţin o persoană este, în condiţiile legii, asociat în fiecare dintre societăţi;
c) dacă cel puţin unul dintre asociaţi este proprietar al imobilului ce urmează a fi sediul societăţii.

"cel putin una dintre urmatoarele conditii", deci nu este obligatoriu sa le indeplineasca pe toate... Apartamentul fiind cu 3 camere, singura conditie care trebuie indeplinita este sa aveti un spatiu de minim 16 mp pt fiecare firma in parte. De asemenea este obligatoriu ca atunci cand va duceti la ONRC sa aveti asupra dumneavoastra si o schita a apartamentului, in care sa fie specificat spatiul alocat fiecarei firme.

Success!
Peruschi a scris:

remm a scris:

Faptul ca cealalta firma are activitatea suspendata nu are relevanta. Avea importanta doar daca era radiata. Intrucat apartamentul are mai multe camere este posibil sa-ti stabilesti sediul social la aceasta adresa, conditia fiind sa-ti individualizezi sediul prin camera ... X; pentru a nu se suprapune cu sediul celeilalte firme. Te incadrezi in prevederile art. 17, alin. 2, lit. a din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale:
(2) La acelaşi sediu vor putea funcţiona mai multe societăţi, dacă este îndeplinită cel puţin una dintre următoarele condiţii:
a) imobilul, prin structura lui, permite funcţionarea mai multor societăţi în încăperi diferite;
b) cel puţin o persoană este, în condiţiile legii, asociat în fiecare dintre societăţi;
c) dacă cel puţin unul dintre asociaţi este proprietar al imobilului ce urmează a fi sediul societăţii.

"cel putin una dintre urmatoarele conditii", deci nu este obligatoriu sa le indeplineasca pe toate... Apartamentul fiind cu 3 camere, singura conditie care trebuie indeplinita este sa aveti un spatiu de minim 16 mp pt fiecare firma in parte. De asemenea este obligatoriu ca atunci cand va duceti la ONRC sa aveti asupra dumneavoastra si o schita a apartamentului, in care sa fie specificat spatiul alocat fiecarei firme.

Success!

Unde scrie ca trebuie sa ai un spatiu de 16 mp ptr fiecare firma in parte?