Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... care cod civil?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

care cod civil?

Am gasit un articol in care un domn avocat spunea ca:'' Art. 507 Cod Civil prevede ca instrainarea cotei-parti nu se va putea face decat odata cu dreptul asupra spatiului detinut in proprietate exclusiva".

In Codul Civil pe care il am eu, actualizat in 2002, scrie la art. 507 cu totul altceva ( ART. 507 Dacă din cele doua lucruri unite pentru a forma un singur tot, nici unul nu poate fi privit ca accesoriu al celuilalt, atunci acela este considerat ca principal care va fi mai mare în valoare. Dacă valoarea ambelor lucruri ar fi mai tot aceeaşi, atunci lucrul cel mai mare în volum va fi considerat ca principal. (Cod civil 504 şi urm., 511, 512)..

Mai exista acea prevedere referitoare la instrainarea cotei parti in actualul Cod Civil? Multumesc.
nu exista actualul cod civil si vechiul cod civil. Este acelasi de la Cuza.
stefanna a scris:

nu exista actualul cod civil si vechiul cod civil. Este acelasi de la Cuza.

:P Nu te cred. =D>
Este vorba de art.507 din Proiectul Noului Cod Civil. :)

Actele juridice privind cotele-părti
Art.507 Cota-parte din părtile comune este un bun accesoriu în sensul art.434 din prezenta carte; înstrăinarea sau ipotecarea cotei-părti nu se va putea face decât o dată cu dreptul asupra spatiului detinut în proprietate exclusivă. ;)
Multumesc. Acest proiect este in vigoare sau urmeaza?
Este proiect, deci nu are nicio forta juridica in acest moment. Nu se stie cand sau macar DACA va fi adoptat in aceasta forma de Parlament, mai vedem atunci.