Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Noul Cod Civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Noul Cod Civil

Cand intra in vigoare noile coduri?
Conform dispozitiilor finale din Noul Cod Penal,acesta intra in vigoare la data care va fi stabilita in legea pt punerea in aplicare a acestuia.
Noul Cod Civil intra in vigoare la data care va fi stabilita in legea pt punerea in aplicare a acestuia.In termen de 12 luni de la data publicarii prezentului Cod civil,Guvernul va supune Parlamentului spre adoptare proiectul de lege pt punerea in aplicare a Codului civil.;)
Legea nr. 287/2009 privind Codul civil a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 511
Multumesc!Ma intereseaza daca vor intra in bibliografia pentru admitere INM2010?
Nu stiu sa va dau un raspuns la aceasta intrebare,insa consider ca bibliografia pt admitere la INM 2010 va fi pusa la dispozitia celor interesati pe site-ul Institutului. Mult succes!;)
Multumesc mult!